Kemaliye Karanlık Kanyon'dan kendilerini Boşluğa Bıraktılar

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde düzenlenen 34'ncü Kültür ve Doğa Sporları şenlikleri, heyecan dolu gösterilere sahne oldu. Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Kemaliye Karanlık Kanyon'da Base Jump (Serbest Atlayış) gösterisi, nefesleri kesti. ABD, Avusturya, Avustralya, İngiltere, Almanya, Fransa, Slovenya ve Türkiye'den 2'si bayan 15 sporcu, yüzlerce metreden aşağıya atlayış gerçekleştirdi.

Kemaliye Karanlık Kanyon'dan kendilerini Boşluğa Bıraktılar

 Kemaliye ilçesinde bu yıl 34'ncüsü düzenlenen Doğa Sporları Şenlikleri, kanyondan atlayışlar ile başladı. 3 gün sürecek olan festivalde, Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen yerli ve yabancı sporcular ile turistler doğa sporları aktiviteleri gerçekleştiriyor.

 Şenliklerin ilk gününde üçü Türk olmak üzere 15 sporcu, Karasu nehrinin geçtiği Karanlık Kanyon'da buse jump atlayışı gerçekleştirdi. Sporcuların kanyondan halatlardan atlayışları vatandaşların yüreklerini ağızlarına getirdi. Kanyonun 500 metre yüksekliğindeki Sandık köyü mevkiine kurulan çelik halata asılan sporcular, kendilerini boşluğa bıraktı. Paraşütü açmakta gecikince Karasu Nehri'ne düşen bir sporcu ise bot ile alındı. Türkiye'de en yüksek ve en uzun parkur olma özelliğini taşıyan atlayış, sporculardan daha çok izleyenleri heyecanlandırdı. Atlayışı izleyenler zaman zaman büyük panik yaşadı. Atlayışlar 41 yılda yapımı tamamlanan Taşyol'dan net bir şekilde izlendi.

 3 gün sürecek festivalde doğa sporları etkinlikleri kapsamında kaya tırmanışı, dağcılık faaliyetleri, dağ bisikleti yarışı, dağ yürüyüşü faaliyetleri, karanlık kanyonda base jump atlayışı, Karasu Nehri'nde kano ve tekne turu ile foto safari etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2012, 12:09
YORUM EKLE

banner47