Kazmaz'dan Eroğlu'na Cevap

Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Remzi Kazmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Tokat’ın Zile İlçesi’ndeki Çekerek Deresi üzerine yapılmaya çalışılan 3 hidroelektrik santaline (HES) karşı çıkanlar için "Lütfen bu enerji lobisinin gazına gelmeyin, doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin" sözlerine tepki gösterip, "Lobicileri Karadeniz’de değil, kendi bünyenizde arayın" diye yanıt verdi.

Kazmaz'dan Eroğlu'na Cevap
 
Aynı zamanda avukat olan Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Remzi Kazmaz, Muğla’nın Bodum İlçesi Bitez Mahallesi’ndeki bürosunda yaptığı açıklamada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yüklendi. Kazmaz, Bakan Eroğlu’nun geçen 12 Kasım’da TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada"O karşı çıkanlar başka yerden gelenler. Bunlar oradan oraya dolaşıyor, kimi zaman Artvin’e gidiyor, kimi zaman Rize’ye, kimi zaman Trabzon’a. Lobinin adamları. Lütfen bu enerji lobisinin gazına gelmeyin, doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin" sözlerine de yanıt verdi. 19 köyün ve derelerin avukatı olarak Bakan Eroğlu’nun kafa karıştıran enerji lobiciliğinin ne olduğunu kamuoyuna anlatmak gerektiğini belirten Kazmaz, "Biz miyiz enerji lobileri? Eroğlu’nun söylemiş olduğu Rize’de, Artvin’de Trabzon’da gezenler. Ben Rizeliyim, Rize’nin bütün derelerinin avukatıyım. Trabzon’daki derelerin avukatıyım. Benim gibi birçok meslektaşım da o bölgelerde geziyor. Eroğlu, ’Biz miyiz enerji lobisi? Yoksa 80 yaşındaki imam, derelerini koruyan vatandaş Mustafa mı lobi? Yoksa ineğini satarak dava açan, deresini korumaya çalışan yurttaş Kazım mı lobi? Yoksa Konya’da Fol Deresi’ni korumaya çalışan Ayşe Nine mi ya da Derelerin Kardeşliği’nin temsilcileri mi lobi? Söyleyin Bakan Eroğlu, bu lobi kim? Siz bizden daha iyi biliyorsunuz" dedi.
 
"HES’LERLE İLGİLİ RUHSATLARI VERENLERDİR ASIL LOBİ"
 
Asıl lobinin HES’lerle ilgili ruhsatları verenlerin olduğunu belirten Kazmaz, "Bütün Karadeniz’deki derelerin arkasındaki taşeron firmaları silin atın arkasından emperyalist yabancı şirketler, büyük su firmaları çıkar. İşte sizin bahsettiğiniz lobi bu olmasın. DSİ’den, Çevre Bakanlığı’ndan ve Orman Bakanlığı’ndan dağıtılan, her derenin üzerine kurulmak istenen HES’lerle ilgili ruhsatları verenlerdir asıl lobi. Doğayı katletme konusunda marifetli şirketlerdir lobi. Yoksa yaşam alanlarını koruyan kişiler lobi olamaz" dedi.
 
LOBİCİLERİ KARADENİZ’DE DEĞİL, KENDİ BÜNYENİZDE ARAYIN
 
Derelerin Kardeşliği Platformu ve çevrecilerin lobilerle, lobicilerle işi olmadığını da belirten Kazmaz, "Onlar sadece bu ülkeyi seven, bu vatanı ve toprakları seven, yaşam alanlarını koruma konusunda bu doğayı seven insanlardır. O nedenle lobicileri Karadeniz’de değil, kendi bünyenizde arayın. Verdiğiniz ruhsatlarda, lisanslarda arayın. Kimlere dağıtılıyor? Geçmişte, dönemin başbakanın söylemiş olduğu gibi elinde ruhsatlarla ve yeşil dolarlarla gezen, çantacılarda arayın. İşte o lobicilik faaliyetlerini yapan, başbakanın söylemiş olduğu çantacılardır. Kimdir bu çantacılar açıklayınız. Asıl lobicileri açıklayın ki bizi de töhmet altında bırakmayın" diye konuştu.
 
"YANLIŞTAN DÖNÜN"
 
HES’lerle ilgili yapılan projelerin gözden geçilmesi gerektiğini de savunan Kazmaz, şunları söyledi:
 
"Çekerek’te Zile’de 160 köyü ilgilendiren birinci derece tarım alanları üzerinde 3 HES kuruluyor. Karadeniz’de kuramadınız, şimdi de orta Anadolu’daki verimli topraklar üzerinde bir avuç su, üzerinde kuracağınız HES’lerle beraber oradaki insanların yaşam alanları ve birinci derecedeki tahıl deposu olan, bu toprakları heba etmeyin. HES’ler yanlıştır. Bütüncül havza planlaması yapmadan bir derenin üzerine kuracağınız 20’ye yakın HES’lerle beraber elde edeceğiniz elektrik olmaz. Suyu kanallara alarak ekosistemi bozmakla HES’ler olmaz. Yanlış yapıyorsunuz, yanlışınızdan dönün. Halka, orada yaşayan insanlara rağmen, hala böyle inatçı tavır ve davranışla beraber, insanları polisle, jandarmayla karşı karşıya getiriyorsunuz. O nedenle bu huzursuzluğun ortadan kaldırılması gerekir. Bunu da yapacak olan sizlersiniz, bırakın lobicilerin peşine düşmeyi de HES’lerle ilgili yaptığınız projeleri gözden geçirerek, düzgün projelerle halkın karşısına çıkın."
 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER