Kayseri'de Tarihi Eserlere Çip'li Tanıtım

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kentteki bazı tarihi eserlere çip takılacağını ve bu sayede o bölgeden geçen turistlerin cep telefonlarına yüklenecek programla eserlerle ilgili bilgilendirici mesajların geleceğini belirtti.

Kayseri'de Tarihi Eserlere Çip'li Tanıtım
 
Kayseri Valiliği tarafından ’Turizmi Geliştirme Çalıştayı’ düzenlendi. Hilton Kayseri Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya, Vali Orhan Düzgün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Kültür Turizm Uygulama ve Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Taşkın, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş ile kentte turizm alanında faaliyet gösteren kurumların temsilcileri katıldı. Burada konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Kültür Turizm Uygulama ve Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Taşkın, Kayseri’nin turizm alanında gelişmesi için eylem planı hazırlandığını ve bu alanda yapılacak çalışmalara son şeklinin bu toplantı ile verileceğini dile getirdi. Daha sonra konuşan Vali Orhan Düzgün ise Kayseri’nin turizm açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu potansiyeli değerlendirip, tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Bu amaçla 2015 yılı içerisinde bazı projeler geliştireceklerini kaydeden Vali Düzgün, öncelikle turizm rehberlerine ve bu alanda çalışan personele yönelik eğitim faaliyetleri yürüteceklerini kaydetti.
 
’STEP TO KAYSERİ’ PROJESİ 2015’TE HAYATA GEÇİRİLECEK
 
Valilik proje ofisi tarafından turizme yönelik yeni projelerin de geliştirildiğini ifade eden Vali Orhan Düzgün, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da desteğini alan tarihi eserlere çip takılması yönündeki, ’Step To Kayseri’ adlı projeye önem verdiklerini belirtti. Düzgün, “Rehbersiz gezmek isteyen turistlere yönelik olarak proje ofisi tarafından hazırlanan projemiz, Kalkınma Ajansı tarafından da destek gördü. Step To Kayseri Projesi’ni Kayseri’de 2015 yılı içerisinde devreye sokacağız. Bu proje ile temel 15’e yakın bazı kültür eserlerine çip yerleştirilecek. Örneğin saat kulesine çip yerleştirilecek. Ve o esnada orada geçen turistin cep telefonuna uyarı mesajı gelecek. Ve mesajda ‘Şu anda saat kulesinin yanından geçiyorsunuz’ denilecek. Bilgi almak için şu tuşa basın uyarısı da yapılacak. Bu akıllı cep telefonlarına yüklenecek ücretsiz bir programla gerçekleştirilecek” diye konuştu.
 
“KAYSERİ’DEKİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TURİZM ELÇİSİ OLACAK”
 
Vali Düzgün, Kayseri’de 4 üniversite olduğunu da hatırlatarak, öğrencilere yönelik de ’Gönüllü Turizm Elçileri’ projesini hayata geçireceklerini ifade etti. Düzgün, şöyle konuştu:
 
“Kayseri üniversiteler bakımından da zengin bir il. 4 üniversite var. 60 bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerin büyük bir kısmı Türkiye’nin dört bir yanından geliyor. Üniversiteler tatile girdiğinde de bu öğrenciler memleketlerine gidiyor. Kimisi Konya’ya kimisi İzmir’e gidiyor. İşte bu öğrencilerimiz memleketlerine gittiğinde ailesine, arkadaşlarına, akrabalarına Kayseri’yi anlatsınlar istiyoruz. Gönüllü Turizm Elçiliği projesinin değerlendirilmesi de ilimizdeki turizm sektörü açısından önemli. Bu öğrencilerimizle yapılacak içli dışlı çalışmalarla da başarı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Aynı zamanda belediyemizle de işbirliği yaparak, tanıtıcı ve yönlendirici levhaları kentin değişik noktalarına yerleştireceğiz. Bu levhalarda turizm zenginliklerimiz konusunda dikkat çekip, yol gösterecek.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER