banner9

Kayıp Hacının Eşyaları Geldi

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nden hac ibadeti için 21 Ağustos’ta Suudi Arabistan’a giden 72 yaşındaki Turgut Kuru, Mina’da meydana gelen izdihamın ardından kayboldu. 28 Eylül’de hacdan dönen kafilede yer almayan Kuru’nun kutsal topraklardan getirilen eşyası ailesine teslim edildi.

Kayıp Hacının Eşyaları Geldi
Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Muğla kafilesiyle 21 Ağustos’ta Dalaman’dan uçakla Suudi Arabistan’a giden emekli terzi Turgut Kuru, hac ibadetini yerine getirecekti. Kuru, 24 Eylül’de Mekke kentinin 5 kilometre dışındaki Mina’da meydana gelen izdihamda kayboldu. İzdihamdan birkaç saat önce şeytan taşlamadan dönerken, kafiledeki arkadaşlarına yorulduğunu söyleyen ve dinlenmek için ayrılan Kuru’dan bir daha haber alınamadı. Kuru’nun da içinde yer aldığı hacılardan oluşan Dalaman 1’inci Kafile 2’nci Grup, 28 Eylül’de uçakla Dalaman’a geldi. Ancak kaybolan Kuru, dönen kafilede yer almadı.
 
EŞYALARI TESLİM EDİLDİ
 
En son 23 Eylül’de görüştükleri Kuru’dan bir daha haber alamayan yakınlarının Eldirek Mahallesi’ndeki evinde tedirgin bekleyiş sürerken, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ve hac ibadeti sırasında Kuru’nun yanında olan görevliler, aileyi ziyaret etti. Kaybolduğu sırada üzerinde ihram bulunan Turgut Kuru’nun eşyaları valizi ve diğer eşyaları ailesine teslim edildi. Bazı aile fertleri eşyaların teslimi sırasında gözyaşlarını tutamadı.
 
’GÖTÜRDÜĞÜN ADAMI GERİ GETİREMEMİŞSİN’
 
Ziyarette Turgut Kuru’nun kardeşi ve çocukları Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak’tan bilgi almaya çalıştı. Bazı yakınları ise olaya ilişkin detaylı bilgi vermediği gerekçesiyle Koçak’a tepki gösterdi. Turgut Kuru’nun kaydını kendisinin yaptığını belirten Koçak’a, "Kaydı yapmışsın ama götürdüğün adamı geri getirememişsin. Ölüsünü de dirisini de bulamamışsın" diye çıkışan akrabasını diğer yakınları sakinleştirdi.
 
Muğla’dan 266 hacıyı kutsal topraklara gönderdiklerini anlatan Abdurrahman Koçak, Turgut Kuru dışında tüm hacıların olumsuzluk yaşamadan geri döndüğünü söyledi. Mekke’deki tüm hastane ve morgların tarandığını aktaran Koçak, tek dileklerinin Kuru’nun sağlıklı bir şekilde evine dönmesi olduğunu kaydetti.
 
’KALDIĞI YER, İZDİHAMIN OLDUĞU YER’
 
Aileyi ziyaret eden Turgut Kuru’nun Mekke’deki oda arkadaşı Beşir Tahancı ise "Şeytan taşlamaya doğru giderken tünellerin girişinde çok yorgun olduğunu söyledi. Başımızdaki hocamız ’yorgun olanlar kenarda dinlensin, arkadan başka hocamız gelecek’ dedi. Orda kalınca bir daha haber alamadık. Kaldığı yer izdihamın yaşandığı yerdi. Ancak izdiham, Kuru orda kaldıktan 4-5 saat sonra oldu" diye konuştu.
 
’YÜZDE 80 ÖLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM’
 
Turgut Kuru’nun oğlu Adil Kuru ise müftülükten yapılan açıklamaları daha önceden bildiklerini belirtti. 1 haftadır bekleyişlerinin devam ettiğini aktaran Adil Kuru, “İyi bir haber bekliyoruz. Gelen yetkililere teşekkür ediyoruz. Babamı en son 21 Ağustos’ta gördüm. Arife günü yaptığımız son konuşmada gayet iyi olduğunu söyledi. Artık herşeye hazırlıklıyız. Yüzde 20 bir ümidimiz kaldı. Yüzde 80 öldüğünü sanıyorum. Bir yoğun bakım ünitesine bağlı yatıyor da olabilir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER