Kayakçılar Sigortalanacak

AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının işlettiği Palandöken Kayak Merkezinde, tek bilet alarak mekanik tesislerin tümünü kullanacak olanların sigortalanacaklarını açıkladı.

Kayakçılar Sigortalanacak
 
Palandöken ve Konaklı Kayak merkezlerinde mekanik kayak tesisleri geçen yıl Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın sporcu ve antrenörlerden telesiyej ve gondol liftleri kullanmaları sırasında ücret istemesi üzerine durum protesto edildi. Sporcu ve antrenörlerden ücret istenmesi üzerine Palandöken’de yapılması planlanan yarışları iptal etmek zorunda kaldıklarını belirten Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Palandöken Dağındaki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İl Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı.
 
GÜNDE 35 LİRAYA TÜM TESİSLER
 
Yaşanan bu gelişme üzerine Öğretmenevinde basın toplantısı düzenleyen AK Parti Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, otellerle ve ÖİB’ye ait pistlerde kaymak için mekanik tesislerin tümünü kullanmak isteyenlerin günde ortalama 120 lira ödemesi gerektiğini  söyledi. Bunun için tek bilet sistemiyle ilgili çalışma yapıldığını ifade eden Yavilioğlu, tüm mekanik tesislerin yeni uygulama sayesinde günlük 35 liraya kullanılabileceğini belirtti.
 
LİSANSLI SPORCULARA 1 LİRA
 
Kayak merkezilerinin ÖİB’ye geçmesinden sonra yasa gereği daha önce kişi veya kuruluşlara uygulanan ücretsiz veya indirimli tarifelerin tamamen ortadan kalktığını anlatan Cengiz Yavilioğlu şöyle konuştu:
 
"Günlük 35 lira olan ücret lisanslı sporculara 5 liraya indirildi. Bu da fazla geldi ve hukuki zorunluluk nedeniyle 1 lira gibi sembolik bir rakama çekildi. Mekanik tesislerin ücretsiz olabilmesi için bakanlar kurulu kararı gerekiyor. Ayrıca yeni önerilen uygulama ile bilet alan kişi sigortalanmış olacak. İlla ölümcül bir olay olması gerekmiyor. Ücretsiz olarak giren sporcular da sisteme dahil oldukları zaman onlar da sigortalı olacak."
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER