Katledilen 278 Türk Anıldı

Erzurum’un Aziziye İlçesi’ne bağlı Alaca Köyü’nde 97 yıl önce Ermeni çeteciler tarafından şehit edilen 278 Türk, düzenlenen törenle anıldı.

Katledilen 278 Türk Anıldı
 
Alaca Şehitliği’ndeki törene Kaykamam Vekili Ferdi Aktaş, Belediye Başkan Vekili Ömer Faruk Yarba, Tabur Komutanlığı adına Binbaşı Kaan Bora, köy halkı ile öğrenciler katıldı. Anıta çelenk konulması ve saygı atışıyla başlayan törende, Ermeni mezalimi bir kez daha kınandı.
 
Törende ilk olarak Alaca köyü Muhtarı Veysel Özkaya konuştu. Özkaya, "Bundan 97 yıl önce yılarca bizlerle beraber yaşayan, ekmeğimizi yiyen, suyumuzu içen, vatanımızın nimetlerini bizilerle paylaşan Ermeniler soylarına yakışır şekilde köyümüz halkından olan savunmasız, kadın, yaşlı, hasta ve çocuk olmak üzere 278 kişiyi samanlıklara doldurarak hunharca katlettiler. Ermeniler o gün Ruslar’ın desteği ile tarihin utanç tablolarından olan vahşeti köyümüzde sergileyerek dünyaya bir kez daha alçaklıklarını göstermişlerdir" dedi.
 
Ermeniler’in 1918 yılında insanlık tarihinde emsali görülmeyen bir vahşeti sergilediğini söyleyen Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni Çetecilerin Katliama Uğramış Madurlar Dernek Başkanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, bu vahşeti anlamakta zorluk çektiklerini bildirdi. Görünürde bir Ermeni çetesinin Alaca köyüne geldiğini ifade eden Prof. Dr. Çiğdem, şöyle konuştu:
 
"Alaca’da insanları acımısız bir şekilde katlediyor. Olayların bir de görünmeyen yönü var. Bu plan sonuçlandırılmış bir plan. Yani 1918’de hazırlanmış bir eylem planına son nokta konuluyor. Düşünün ABD’li misyoneler ta bu topraklara geliyor Ermenileri meshep değişikliği ile protestan yapıyorlar ve bir vaadde bulunuyorlar. ’Doğu Anadolu sizin için yurt olacak’ deniliyor. Fransa ve İngiltere de Ermenilere, ’Yeter ki siz Osmanlıyı arkadan vurun silah ve teçhizat bizden. Size bir Ermenistan vadediyoruz’ demiştir. Ve nihayet Ruslar 1915’te bu toprakları işgal ettikleri zaman yaptıkları ilk iş bölgede eli silah tutan bütün insanları Sibirya’ya sürmüşlerdir. Evlerde çakı dahi herşeyi topladılar. Daha sonra Ermeni çetecilerini silahlandırıp ve ’Biz hiçbir şey yapmadık’ diye ortaya çıkmışlardır. Bu millet mağdur olmuş. Şimdi deniliyor ki bu halk kalkacak birilerinden özür dileyecek. Kim kimden özür dileyecek, ne adına özür dileyecek? Bir tarafta asılsız soykırım iddiaları bir tarafta da Alaca gerçeği."
 
Atatürk Üniversitesi Türk- Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu da yaptığı konuşmada, "Ninelerimiz, annelerimiz, büyüklerimiz ve özetle kadınlar, çocuklar Ermeni çetelerinin katliamına uğrayan Alaca köyündeyiz. Alaca köyü tarihi bir köy. Ecdadımızın 1200 yıllık tarihi bu köyde saklı. Toprağı kazdığımız zaman 1200 yıllık bir tarih ve toprağı gezdiğimiz zaman şanlı şerefli 1200 yıllık bir tarih. Bize Türkler kendi tarihleriyle yüzleşsinler diyorlar. Biz tarihimizin her sayfasıyla yüzleşmeye hazır bir milletiz. Çünkü bizim tarihimizde kesinlikle soykırım söz konusu değildir" diye konuştu.
 
Alaca Şehitliği’ndeki törende, daha sonra Kuran-ı Kerim okundu, şehitlere dua edildi. Törene katılanlara yöreye has ayran aşı, börek ve helva ikram edildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER