Kastamonu'da Özgecan'ın Öldürülmesi Protesto Edildi

Kastamonu’da kadınlar, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etti.

Kastamonu'da Özgecan'ın Öldürülmesi Protesto Edildi
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu Kastamonu Şubeler Platformu’nca düzenlenen eyleme çeşitli sivil toplum örgütlerine üye kadınlar, üniversite ve liseli kızlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlara erkekler de destek verdi. Özgecan için saygı duruşunda bulunan yaklaşık 300 kişilik grup, ellerinde Özgecan’ın fotoğrafları, çeşitli dövizler ve sloganlarla tepkilerini gösterdi. Üniversite öğrencileri, ellerine yapıştırdıkları siyah kurdelelerle katliamı kınadı.
 
Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Şubesi Kadın Sekreteri Sibel Kibar, "Sadece erkek olmadıkları için şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan ve öldürülenlerin sorumlusunun devlet ve onun erkekten yana yargısı ile kurumları olduğunu biliyoruz. Erkek-yargı-devlet hesap verene. Failler en ağır cezaya mahkum edilene kadar her yerde mücadele edecek ve bu davanın takipçisi olacağız" dedi.
 
Üniversite öğrencisi Derya Okay ise "Bizler polisin gözü önünde öldürülen kadınlardan sadece bir tanesiyiz. Bizler namus cinayetlerinde katledilen yüzlerce sessiz kadından sadece bir tanesiyiz. Bizler mini etek giydiği için, çalıştığımız için, akşamları sokağa çıktığımız için tecavüze uğrayan kadınlarız" dedi.
 
Konuşmaların ardından grup, Cumhuriyet Caddesi’ni takiben kaldırımda sloganlarla yürüdü. Kalabalık, daha sonra dağıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER