Kassap'tan Önemli Tespit!

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi ve Akdeniz Bölge Başkanı Halis Kassap, akülü tekerlekli sandalyelerin engellileri hareketsiz bir yaşama mahkum ederek, kiloya bağlı hastalıklara yakalanmalarına neden olduğunu söyledi.

Kassap'tan Önemli Tespit!
 
Adana’da 2002 yılından bu yana engellilerin yaşantılarıyla ilgili araştırmalar yapan Halis Kassap, bugüne kadar elde ettiği sonuçları değerlendirdi. Kassap, "Camiaya girmeden evvel engellilerle ilgili sorunları çok fazla bilmiyordum. Burada başkanlık yapmadan önce turizmcilik yapıyordum. Camiaya girdiğimde engellilerin yaşantısını sorunlarını öğrenmeye ve araştırmaya başladı. Son dönemlerde engellilerin büyük ilgi gösterdiği akülü tekerlekli sandalye, scooter tarzı arabaların hareket kabiliyetini sıfıra düşürüyor. Akülü tekerlekli sandalyeler engelliler için kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlarken hareket kabiliyetini ise kısıtlıyor" dedi.
 
’HAREKET İHTİYAÇTIR’
 
Tekerlekli sandalyeye bağlı engellilerin harekete ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Kassap, "Engelli kardeşlerimiz akülü arabalar kullandıklarında tamamen hayattan kopuyorlar. Hareket etmeyince kilo alıyorlar ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkıyor. Manuel sandalye en azından hareket ettirme zorunluluğu nedeniyle güç harcamalarını sağlıyor. Mecbur olmadıkça bu araçların engelliler tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyorum" diye konuştu.
 
Kassap, 2003 yılından bu yana yaklaşık 6 bin engelliye akülü ve manuel tekerlekli sandalye yardımı sağladıklarını da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER