Kartepe'de En Yoğun Hafta Sonu

Kocaeli’deki kayak Kartepe, hafta sonu boyunca kayak severlerle doldu taştı. Özellikle İstanbul’dan gelen kayak meraklıları otel ve pistleri doldururken, günübirlik gelenler de kızakla kayıp, mangal yakıp eğlendi.

Kartepe'de En Yoğun Hafta Sonu
Son 4 yıldır yeterli kar almadığı için Green Park Resort Otel’e ait kayak pistleri tam kapasite açılamayan Kartepe’de, bu yıl yılbaşı gecesinden başlayarak son yılların en yoğun kar yağışı gerçekleşti. Özellikle Ocak ayı içinde 1850 rakımda hava sıcaklığının sıfırın altında 12 dereceye kadar düştüğü Kartepe’de otel bölgesindeki kar kalınlığı 2.5 metreye kadar çıktı. Bölgede zaman zaman yükselen hava sıcaklıkları ve lodosla karların erimesine rağmen, bugüne kadar ortalama kar kalınlığı 1.5 metreden aşağıya düşmedi.
 
Hafta sonu boyunca da hava sıcaklığının 10 dereceye kadar çıkmasını da fırsat bilen kayak meraklıları Kartepe’ye akın etti. Buradaki otelde doluluk oranı yüzde 100’e çıktı. Kayak merkezindeki 16 pist de açık tutulurken, Kocaeli ve Sakarya’dan gelen günübirlikçiler de karlar arasında mangal yaptı. Birçok aile de çocuklarıyla birlikte kızakla kayıp eğlendi.
 
Kartepe’de iki gün önce 2 metre 15 santim olan kar kalınlığı, dün hava sıcaklığının yükselmesi nedeniyle 1 metre 65 santime kadar düştü.
 
Kartepe’ye grup halinde giden Gölcük Değirmendere Musiki Cemiyeti üyeleri de burada karın tadını çıkarırken, birçoğu bu kadar yakın olmasına rağmen Kartepe’ye ilk kez çıktıklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER