banner51

Kartalkaya'ya Kar Makinesi

Bolu Kartalkaya’da bulunan ’Grand Kartal Otel’ 2 milyon dolar yatırım yaparak kar yapma makinası aldı. Grand Kartal Otel Genel Müdürü Halit Ergül, kar yapma makinasının takviye amaçlı olduğunu, kar yağdığı zaman pistlerdeki kar düzeyini koruyacaklarını söyledi.

Kartalkaya'ya Kar Makinesi
 
Kartalkaya’da oteller tüm hazırlıklarını yaparken, kar yağışı bekleniyor. Pistlerde az miktarda kar bulunması nedeniyle kayak sezonu açılamadı. Geçen yıl kurak geçen kış nedeniyle Grand Kartal Otel, İtalya’dan kar yapma makinası satın aldı. İtalya’dan gelen iki görevli dün gece kar yapma makinasını test etti. Kar yağdığı zaman takviye amaçlı kullanılabilen kar yapma makinası sayesinde pistlerde bir miktar kar bulunduktan sonra makine çalıştırılarak, pistlerdeki kar miktarı korunmuş olacak. Halit Ergül sezonu önümüzdeki hafta açacaklarını belirterek, şöyle dedi:
 
"Normal şartlarda bu tarihlerde kayak başlıyordu ama son senelerde kar geç yağmaya başladı. Bundan dolayı İtalya’da kar bombardımanı adını verdikleri özel bir makina aldık. Bu makina tamamen takviye amaçlı. Hiç kar yağışı olmadığı zaman bu makina ile pistlerde kar yapmak imkansız. Yani sıfırdan hiç kar olmayan bir yerde bu makinelerle kayak için gerekli kar yapılamıyor."
 
Makinanın 2 milyon dolara mal olduğunu belirten Halit Ergül, şöyle konuştu:
 
"Sezon boyunca ihtiyaç olan yerlerde kullanacağız. Sezonu da önümüzdeki hafta açacağız. Şuan açsak bile pistlerimiz kayak için emniyetli değil. Gelen misafirlerimizin ayağı kırılabilir, sıkıntı olabilir. Bundan dolayı biz biraz daha kar yağmasını bekliyoruz. Yeni aldığımız makinemizle de takviye yapacağız."
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER