banner51

Kars'ta Tarihi Değirmen Yandı

Osmanlı- Rus savaşı (1876-1877) sonrasında Kars’a yerleştirilen Malakanların yaptığı ve hala kullanılan tarihi su değirmeni yandı. Bitişiğindeki binaya da sıçrayan yangın 9 kişilik Doğan ailesini karakışta evsiz bıraktı.

Kars'ta Tarihi Değirmen Yandı
Malakanların Kars’ta kaldıkları süre içerisinde kültürlerini yansıtan ama gelişen teknolojiyle birlitte yok olmaya yüz tutan değirmenlerin son örneklerinden biri olan Paşaçayır yolu üzerindeki değirmende dün saat 21.30’da henüz tespit edilemeyen bir nedenle yangın çıktı. Mehmet Doğan’a ait değirmende çıkan yangın rüzgarın etkisi ile büyüyerek bitişiğindeki eve de sıçradı. Belediyeye ait itfaiye ekipleri kısa sürede gelerek yangına müdahale etti. Yangın yaklaşık 1 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alınabildi. Yangının çıkış nedenini belirleme çalışmaları sürüyor.
 
Tek sevinçlerinin can kaybının yaşanmamış olduğunu söyleyen Mehmet Doğan, "Asırlık değirmen yıllar önce yine yandığı için bölge halkı tarafından yanık değirmen olarak biliniyordu. Alevler dört bir tarafı sardığında büyük korku yaşadık. Ev ve değirmen kullanılmaz halde. Karakışta evsiz kaldık ama 9 kişilik ailemize bir şey olmadı. Canımız sağ olsun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER