Kars'ta Çığ Tatbikatı

Kars’ta Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen çığ tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Kars'ta Çığ Tatbikatı
 
UMKE ve AFAD tarafından ortaklaşan düzenlenen çığ tatbikatı Sarıkamış ilçesinin deniz seviyesinden 2 bin 400 metre yükseklikteki Çataldere mevkiinde yapıldı. Senaryo gereği Çataldere’de avlanan iki avcının üzerine çığ geldi. Avcılardan biri kar altında kalırken, diğeri kendi imkanlarıyla kurtularak AFAD’ı aradı. Kısa sürede bölgeye gelen UMKE ve AFAD ekipleri arama çubukalarıyla avcının yerini tespit etti. Kısa bir süre sonra ekipler çığ altındaki avcıya ulaşarak karın altından çıkardı. Yaralı avcıya ilk müdahaleyi olay yerinde yapan ekipler daha sonra ambulansla hastaneye götürdü.
 
AFAD İl Müdürü Oktay Aygan, bölgede çığ riskinin yüksek olduğunu belirterek bu tatbikatı her yıl düzenli olarak yaptıklarını söyledi. Çığa karşı her zaman hazırlıklı olduklarını anlatan Oktay Aygan AFAD’ın  24 saat aralıksız görev yaptığını, tatbikatlar ve uygulamalar sayesinde daha iyi duruma çıktıklarını bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER