Kars'ın Başpehlivanı Omaç

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen Geleneksel Karaurgan Karakucak Güreşleri'nde başpehlivanlığı Abdullah Omaç kazandı.

Kars'ın Başpehlivanı Omaç

Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Karaurgan köyü muhtarlığı tarafından köydeki çayırlık alanda düzenlenen güreşler öncesinde yaptığı konuşmada, Karaurgan güreşlerinin 94 yıldır devam ettiğini belirterek, güreşin ata sporu olduğunu söyledi.

Spor alanında hem ulusal hem de uluslararası alanda daha büyük başarılar alınması gerektiğini ifade eden Ermiş, şunları kaydetti:
“Son zamanlarda ilçemizde spor aktivitelerinin yaygınlaşması için çeşitli projeler hayata geçiriyoruz. Bunlardan voleybol, basketbol, tenis gibi branşlarda özellikle çocuklarımızın yararlanabilmesi için semt sahaları yaptık. Ata sporumuz güreş içinz de her türlü imkana sahibiz. Geleneksel güreşler organizasyonlarının yapıldığı bu bölgeden, Türkiye ve dünya şampiyonları çıkması lazım.”

Konuşmaların ardından yapılan güreşlerde başpehlivan Abdullah Omaç oldu. Boylarında birinci olan sporculara Sarıkamış Kaymakamlığı tarafından para ödülü verildi.

Bu yıl 94'üncüsü yapılan Geleneksel Karaurgan Karakucak Güreşleri'nde meydan ağalığını açık artırmayla 21 bin TL'ye Kars'tan Erkan Aras kazandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER