Kardeşleriyle Buluştular

Eskişehir Valiliği’nin başlattığı ’Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor’ projesi kapsamında Eskişehirli öğrenciler, otobüslerle geldikleri Diyarbakır’da öğrencilerle bir araya geldi.

Kardeşleriyle Buluştular
 
Eskişehir’deki çeşitli okullardan seçilen 130 öğrenci, 10 öğretmenle birlikte 3 otobüsle bugün Diyarbakır’a geldi. Liluz Oteli’nde konaklayan Eskişehirli öğrenciler, Diyarbakır Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şahin Demirkol ve Arpaslan Anadolu Lisesi öğrencileri arasından seçilen 40 öğrenciyle birlikte kahvaltı yaptı. Yapılan kahvaltının ardından Eskişehir ve Diyarbakırlı öğrenciler, kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.
 
’ÜLKEMİZİ EMANET EDECEĞİMİZ GENÇLER BİRBİRİNİ TANIMALI’
 
Eskişehir’den öğrenci ve öğretmenlerden oluşan ekibin sorumlusu Gürsel Gedik, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini söyledi. Eskişehir Valiliği’nin, ’Eskişehirli Kardeşleriyle Buluşuyor’ projesi kapsamında, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat’ta, kültür gezileri düzenlediklerini ve bu projeye çok önem verdiklerini ifade eden Gedik, "Yaklaşık 6-7 bin öğrenciyi Türk dünyası ülkelerine, Balkanlar’a, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göndermiştik. Şimdi de Anadolu’ya bu gezileri yapmaya başladık. Hedefimiz şu, gezdiğimiz illerdeki öğrencileri kardeşleri ile buluşturmaktır. Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat bizim için bir bütündür. Yunus’un sevgisiyle geldik buraya. Kardeşçe bu vatan toprağında yaşıyoruz. Ülkemizi artık bu gençlere emanet edeceğiz. Bu gençlere ülkemizi en üst seviyeye yükseltecekler. Bir sonraki turda 135 öğrenci ile geleceğiz. Bu sayı giderek artacaktır. 7-8 bin gibi bir öğrenci grubu buralara gelecek. Buralardan da öğrencileri alıp Eskişehir’e getirilmesi planlanıyor" dedi.
 
’ÇEKTİĞİM VİDEOLARI ESKİŞEHİR’DEKİ ARKADAŞLARA GÖSTERECEĞİM’
 
Eskişehir’den gelen öğrencilerden Ufuk Kurucuoğlu, Diyarbakır’a gelmeden önce önyargılı olduğunu hatırlatarak, "Buraya gelmeden önce herkesin söylediği gibi insanlarda bir önyargı var. Ama sonuçta buraları gezdikçe gördükçe bu ön yargının çok yersiz ve gereksiz olduğunu görüyorum. Bunun içinde çektiğim videoları ve fotoğrafları Eskişehir’de bulunan arkadaşlara gösterip, önyargılarını kırmak ve kaldırmak istiyorum artık" diye konuştu.
 
’ORALAR KARIŞIK ORALARA GİTMEYİN DEMİŞLERDİ’
 
Eskişehir Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencisi, Büşra Yazı ise "Kardeşlik açısından çok güzel bir gezi olduğunu düşünüyorum. Buraya gelmeden önce çok değişik düşünüyordum. İnsanlar bu bölge ile ilgili çok değişik şeyler anlatıyorlardı. ’Gitmeyin oralar karışık, nasıl gidersiniz?’ diyorlardı ve buraya geldiğim anda dedim ki buranın insanı cidden çok sıcak, insanlar burda çok sayıda insanlar arkadaşlarla tanıştı. Gerçekten hepsi birbirinden çok harika insanlar hiç yabancılamadılar bizi. Burdan Eskişehir’e gideceğim zaman, oradaki insanlara Diyarbakır’ı anlatacağım şeyler oldu. Birkaç arkadaşımdan tepkiler almıştım onlara gezdiğim gördüğüm videolarımı resimlerim buradaki arkadaşlarımı gösteri cem bana anlatılanları onlara anlatıcam ve onların önyargılarını ortadan kaldırmış olacağım" diye konuştu.
 
Diyarbakır ve Eskişehirli öğrenciler, daha sonra hep birlikte Diyarbakır Keçi burcunda hatıra fotoğrafı çektirdi. Eskşehirli öğrenciler daha son durakları olan Mardin’e gitmek üzere Diyarbakır’dan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER