'Kardeş Şehir' Ziyareti

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Meclis Başkanı Carina Gödecke, Cstrop Rauxel kenti belediyesi ile Zonguldak Belediyesi arasında imzalanan ’Kardeş Şehir Projesi’ kapsamında Zonguldak’ta ziyaretlerde bulundu.

'Kardeş Şehir' Ziyareti
 
Geçen yılın Ekim ayında Almanya’da imzalanan ’Kardeş Şehir Projesi’ kapsamında beraberindeki heyetle gelen Gödecke, Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette, CHP Zonguldak Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk de yer aldı. Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke konuşmasında, şöyle dedi:
 
"Burada edineceğimiz tecrübeleri Almanya’da hem partilerimize ulaştıracağız hem de gerekli yerlere ulaştıracağız. Meclisimizde Türkiye kökenli 5 milletvekilimiz var. Onlardan 3’ü şu anda burada. Türkiye’deki büyük kentleri hemen hemen tanıyoruz. Ama Zonguldak bölgesini tanımıyoruz. O yüzden çok merak ediyoruz. Yöreyi gezeceğiz, göreceğiz, fikir edineceğiz."
 
Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de Alman heyetinin kente gelmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Akdemir, "Sıcakkanlı insanların yaşadığı bir şehre geldiniz. Alman-Türk dostluğu çok önemli. Buradan giden Türk işçilerimiz Alman sanayisine, ekonomisine çok büyük katkı vermişlerdir ve vermektedirler. 1960’lı yıllardan itibaren göç alan Almanya’da Türklerin de parlamentoda yer alması Türk-Alman dostluğunun ne kadar seviyeli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
 
Heyet, daha sonra Vali Ali Kaban ile Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş’ı da ziyaret etti. Alman heyetin yarın kentten ayrılacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER