Karda Donmak Üzereyken Kurtarıldılar

Kahramanmaraş’ta, Ahir Dağı’nın 1800 metre rakımlı Karakogöl mevkisinde kar ve tipiye yakalanarak mahsur kalan kamyonetteki 2 kişi, 6 saat süren çalışmayla donmak üzereyken kurtarıldı.

Karda Donmak Üzereyken Kurtarıldılar
Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Ahir Dağı’nın Karakogöl bölgesine kamyonetle giden Ali Rıza Köşker ve İlhan Demir, dönüşte 1800 metre rakımda kar ve tipiye yakalandı. Görüş mesafesinin sıfır olduğu bölgede yarım metrelik karda kara saplanan kamyonetteki 2 kişi mahsur kaldı. Mahsur kaldıkları bölgeden yürüyerek dağdan inmeye çalışan Ali Rıza Köşker’in cep telefonuyla yardım istediği Kahramanmarar Offroad Kulübü üyeleri, güçlü araçlarla dağda tırmanarak bölgeye ulaştı. Ekiplerin 6 saat süren çalışmasıyla ulaşılan bölgede kamyonet halat yardımıyla çekildi, Ali Rıza Köşker ve ilhan Demir ise donmak üzereyken kurtarıldı.
 
Kulüp üyelerinde Yunus Kaya, vatandaşların gerekli tedbirleri almadan gezintiye çıkmamaları gerektiğini söyledi. Kaya, "Arkadaşlarımız burada mahsur kalmışlar. Yürümüşler ve donma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlar. Bir tanıdıklarını aramışlar. Onlar da bize ulaştılar. Biz de arkadaşlarımıza ulaştık. Geçmiş olsun diyoruz kendilerine. Vatandaşlarımız yola çıkarken hava şartlarını değerlendirsinler. Özellikle araçlarının lastik seçimini iyi yapmaları gerekiyor. Ayrıca zincirlerini, çekme halatlarını ve diğer gerekli araçları yanlarında bulundursunlar. Zorunlu olmadıkça bu havalarda yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
 
Dağda mahsura kalan ve 6 saat sonra kurtarılan Ali Rıza Köşker ise şunları söyledi:
 
"Aracımız kara saplandı. Çıkarma ihtimalimiz de kalmayınca yardım istedik. Arkadaşımla birlikte saatlerce mahsur kaldık. Cep telefonlarımız çekmediği için kimseye ulaşamadık. Cep telefonun çektiği bölgeye gitmek için iki saat yürümek zorunda kaldık. Offroad ekibi yardım çağrımıza anında cevap verdi. Sağ olsunlar bizi kurtardılar."
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER