Karasu Sular Altında

Sakarya’nın Karasu İlçesinde sahil şeridi, şiddetli poyraz rüzgarının etkisiyle Karadeniz’de oluşan dalgalar ve kabarma nedeniyle su altında kaldı. Özellikle İhsaniye Mahallesi’nde deniz suları sahildeki evlere kadar ulaşırken, sahilde bulunan 2’nci Dünya Savaşı sırasında savaşa karşı yapılan siperler de su altında kaldı.

Karasu Sular Altında
 
Karasu ilçesinde 2010 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından GPS sistemi ile yapılan analizlerde, ilçede sahil şeridindeki büyük bir bölümün birkaç yıl içerisinde deniz suyu baskınına uğrama riski bulunduğu belirlenmişti. Kamuoyuna açıklanan analiz raporlarına göre Karasu İlçesi’nde, deniz suyunun zamanla 100 metre içeri girdiğine dikkat çekilerek, 22 kilometrelik sahilinin liman bölgesi olan 2 kilometrelik şeridinde etkili olan erozyon için önlem alınması uyarısında da bulunulmuştu.
 
İlçede  aynı bölgede bulunan onlarca yazlık evin de bulunduğu bölgede kabaran sulara karşı dalgakıranlar yapılmaya başlandı.  Dalgakıranların tamamı yapılmasa bile mevcutlarla kıyıda erozyon önlendi. Ancak dalgakıran proesinde yeni ilerleme olmayınca, Karasu ilçesindeki kıyı erozyonu yeniden ilçeyi tehdit etmeye başladı.
 
İlçede son günlerde fırtına ve dev dalgalar sonucunda meydana gelen kıyı erozyonu İhsaniye Köyü için de büyük tehlike oluştururken, dalgalar sahil kenarında 2’nci Dünya Savaşı sırasında, savaş tehlikesine karşı yapılan siperleri de su altında bırakırken, kıyıdaki konutları da tehdit etmeye başladı.
 
İhsaniye Mahallesi’nde oturan ve sahilde evi bulunan Erdoğan Engin, deniz sularının evlerinin 40 metre kadar yaklaştığını söyleyerek, "Geçen sene bu mesafe 70-80 metreydi. Erozyon yüzünden bizimle birlikte bölgede bulunan evler de tehlike altında" dedi.
 
Bölge sakinleri erozyona karşı önlem alınmaması halinde kabaran Karadeniz’in Karasu İlçesi için tehdit  ettiğini söyledi. Bu arada Karasu Belediyesinin ise kıyıda yaşanan erozyonla ilgili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezrinde harekete geçtikleri belirtildi
 
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER