Karasu Şelalesi Kurudu

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Düldül Dağı eteğinde bulunan Doğa harikası Sabun Çayı üzerindeki Karasu Şelalesi kurudu.

Karasu Şelalesi Kurudu

Kuraklık sebebiyle azalan suyun tamamı, Sabun Çayı kenarındaki bir elektrik santraline aktarılınca şelale tamamen kurudu.

Sabun çayı üzerinde inşa edilen Erem HES’e ait Çatakboğazı Regülatöründen suyun azalmasından sonra çay yatağına su bırakılmadı ve sadece kapaktan sızan suların aktığını belirten vatandaşlar, konuyu BİMER’e şikayet etti.
 
Sabun Çayı üzerinde bulunan enerji santralinden çay yatağına su bırakılmadığı için şelalenin kuruduğu ve doğal yaşamın zarar gördüğünü bildiren vatandaşlara DSİ 6. Bölge müdürlüğünden gelen cevapta firmanın konu hakkında uyarıldığı belirtildi.
 
DSİ ile firma arasında yapılan anlaşma gereği, dere yatağındaki su 10 yıllık ortalamanın yüzde 10’undan aşağı olması durumunda suyun doğal hayata bırakılması gerekiyor.
 
Geçtiğimiz yıllarda Düziçi Belediyesi tarafından Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (DOĞAKA) destek alınarak yapılan patika yola kavuşan şelale son dönemde doğaseverleri, fotoğraf sanatçılarını, yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmış ve bölgede turizmin önemli duraklarından bir haline gelmişti.
 
"Skyfall" filminin bazı sahnelerinin çekimi de Karasu Şelalesi’nde yapılmıştı.
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER