banner9

Karamsar Tablo Beklentisi

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, TÜİK rakamlarına göre geçen yılla kıyaslandığında bu yıl 15 ve üstü yaş gruplarında işsiz sayısının arttığını söyledi. Keçeci, "Önümüzdeki aylarda işsizlikle ilgili daha karamsar tablo bekliyoruz" dedi.

Karamsar Tablo Beklentisi
TÜİK Eylül ayı İşgücü İstatistiklerini açıkladığını hatırlatan Keçeci, ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 103 bin kişi olduğunu söyledi.
 
Ülkedeki 15 milyon çalışanın yüzde 51.4’ünün hizmet sektöründe istihdam edilirken; yüzde 19.6’sının sanayi sektöründe çalıştığını söyleyen Keçeci, şunları söyledi:
 
"Sanayi sektöründe artış olmadan hizmet sektöründe artış yaşanması, bizlere üretim alanlarının artmadığını yani yatırım olmadığını bir kez daha gösteriyor. Önümüzdeki aylarda işsizlikle ilgili karamsar tablo bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde işsizliği etkileyecek 3 ana faktör olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki şu anda herkesin gündemini meşgul eden asgari ücret. Siyasi partilerin çekişmesi sonucu önümüze konulan bu ücret zammını, işverenlerin tamamının kaldırabileceğini düşünmüyorum. İşveren ya işini küçültecek ya işyerini kapatacak ya da yurtdışına taşıyacak. İkincisi, Rusya ile olan ilişkilerden dolayı Güney sahillerimizdeki turizm sektörümüzün zarar görmesi. Hizmet sektörüne ciddi istihdam kaynağı olan turizm sektörümüze alternatif pazarlar bulamazsak, buralardaki çalışanlarımızın da çoğu işsiz kalacak. Diğer bir konu ise ülkemizdeki Suriyeli vatandaşlar. Bu insanlar bir şekilde çalışmaya başladı ve ileride çalışmaya da devam edecektir. Bunların tamamını değerlendirdiğimizde işsizlik rakamlarının önümüzdeki günlerde, daha karamsar bir tabloyla karşımıza çıkacağından endişeleniyorum."
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER