Karadeniz Ereğli Karakol Gemisi Tanıtıldı

Tuzla’daki Dearsan Tersanesi’nde yapılarak Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ndeki Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığ Limanı’na konuşlandırılan Türk yapımı TCG Karadeniz Ereğli (P-1214) karakol gemisi basına tanıtıldı.

Karadeniz Ereğli Karakol Gemisi Tanıtıldı
 
Geçen 9 Ocak’ta Ereğli’de konuşlandırılan 4 subay, 11 astsubay, 5 uzman erbaş, 15 erbaşın görev yaptığı geminin tanıtımı yapıldı. Gemi Kaptanı Deniz Yüzbaşı Halil İbrahim Avcıkaya, 56.8 metre uzunluğundaki geminin teknik özellikleri hakkında bilgi verdi. Avcıkaya geminin, milli imkanlarla inşa edilen ve envantere giren ilk gemi olan Tuzla sınıfı karakol gemilerinin 15’incisi olduğunu söyledi. Avcıkaya, Karadeniz Bölge Komutanlığı’na bağlı Üs Savunma Birlikleri Komutanlığı, Karakol Gemileri Gurup Komutanlığı’na alınan geminin Ereğli’de görevlerini icra ettiğini kaydetti. Avcıkaya, şöyle dedi:
 
"Gemimizin imkan kabiliyetleri su üstü harbi, hava savunma harbi ve ana görev fonksiyonu da deniz altı savunma harbi. Geminin silahları 40 milimetre top, 12.7 milimetrelik 2 top ve 8 su bombasıdır. Gemi personeli, sahip olduğu silahlarla barış döneminde icra ettiği görevler haricinde yaptığı eğitimlerle de her an harbe hazır konumunu idame etmektedir. Bu gemi milli olarak yapılan ilk harp gemisidir. Bu da ülkenin savunma sanayisinde önemli bir gelişmedir."
 
Deniz Kıdemli Astsubay Başçavuş İlker Erdoğan da gemi amblemiyle ilgili bilgi verdi. Erdoğan, "Amacımız, Kurtuluş Savaşı’nda görev yapan Alemdar Gemisi gibi görev verildiğinde efsaneleşen, nesilden nesile anlatılan bir gemi olmak" dedi.
 
Konuşmaların ardından gemi basın mensuplarına gezdirildi. Deniz Üstteğmen Halit Levent Ergün, gemide oluşturulan Ereğli köşesi, geminin silah sistemleri ve kaptan dinlenme odası, kaptan köşkü ve köprü üstündeki cihazlarla ilgili bilgi verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER