banner51

Karadağ'ın 3.Fahri Konsolosu Tosyalı

Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Igor Luksic, İskenderun’da Karadağ’ın Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin illerini kapsayan üçüncü Fahri Konsolosluk ofisini açtı. Medeniyetler Korosunun sahne aldığı gecede Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı’ya Karadağ Fahri Konsolosluk beratı takdim edildi.

Karadağ'ın 3.Fahri Konsolosu Tosyalı
Anemon Otel’de düzenlenen törene Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İgor Luksic, Ekonomi Bakanı Vladimir Kavaric, Karadağ Ankara Büyükelçisi Ramo Braliç, Niksic Belediye Başkanı Veselin Grboviç, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Eski Adalet Bakanı ve Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun’da Karadağ Cumhuriyeti’nin Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin’i kapsayan Fahri Konsolosluk Ofisi’nin açılışı için bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Karadağ kurulduktan sonra Türkiye’nin Karadağ ilk tanıyan ülke olmasıyla ilişkilerin gelişmesi anlamında ilk işareti göstermiştir. Bugün itibariyle kabul ve itiraf etmemiz gerekir ki güçlü ekonomik ilişkilerin olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Her iki ülke arasında Hatay ile Karadağ arasında arasındaki turizm, ticari ve sanayi alanlar başta olmak üzere çok büyük işbirliği içerisine gireceğimize inanıyorum. Başta muafiyet anlaşması olmak üzere yapılan anlaşmaların hayata geçmesi için tarafların dinamiklerinin harekete geçirmesi gerekmektedir. Bugünden itibaren Hatay ile Karadağ arasındaki bağlantılar her alanda daha da güçlenecek. Karadağ ile bugün aramızda aşağı yukarı 128 bin dolarlık bir ticaretimiz var. Tosyalı ailesi ilimizde gerçekten üretim anlayışıyla, istihdama yaptığı katkıyla, sosyal ekonomik faaliyetleriyle her anlamda göz dolduran çalışma azamisi olan bir aile. Tosyalı ailesinden bu anlayış ve disiplinle yetişmiş Şerif Tosyalı’nın İlimizde Karadağ Fahri konsolosu olarak görevlendirilmesinin isabetli olduğunu değerlendiriyorum" dedi.
 
Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Igor Luksic iki ülke arasında kurulmuş olan ekonomik ortaklığın önemini vurgulamak istiyorum diyerek şunları söyledi: "Türkler yatırım hedefi olarak Karadağ’ı tanıdı. Bugün çok sayıda Türk şirketi başladığı faaliyetlerine devam etmektedirler. Ekonomimize de katkıda bulunuyorlar. Bu vesileyle yatırımın işbirliği ortaklığın bir örneği olarak Tosyalı Holding’in Tosçelik Fabrikası yatırımını bir örnek olarak göstermek istiyorum. İslam geleneğine göre her sözleşme için bir şahit bulunması şartıyla benim söylediklerim inanıyorum ki Şerif Tosyalı bulunacak ve beni mahcup etmeyecek."
 
Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi ve Karadağ Fahri Konsolosu beratını ve kimlik belgesini alan Şerif Tosyalı, "Bağımsızlığını ilan eden Karadağ’ı tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Ayrıca Karadağ’ın Büyükelçilik açtığı ilk ülkede Türkiye’dir. Tosyalı, Enka Global Port gibi Türkiye’nin güçlü isimleri yatırım için güven duydukları ve geleceğine inandıkları bir ülkedir Karadağ. Ülkemizde yaklaşık 200 bin Karadağ kökenli vatandaşımızın olması iki ülke arasında var olan ve 500 yıldan fazladır süre gelen ilişkilere her alanda bir nebzede katkıda bulunabilmem için Karadağ Fahri konsolosu olarak atanma şerefi tarafıma layık görüldüğü için büyük heyecan duyuyorum. İnanıyorum ki görev yaptığım süre içerisinde bölgemiz iş dünyasını ve cemiyet hayatını Karadağ’ın ticari sosyal kültürel etkinlikleri ile kaynaştırma noktasında önemli adımlar atacağım" diye konuştu.
 
Törenin ardından sahne alan Hatay Medeniyetler Korosu çeşitli dillerde eserler seslendirirken Karadağ eseri ile de sürpriz yapması herkesi heyecanlandırdı.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 00:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER