Kara Lastikler Renklendi

Samsun’da kırsal kesimde yaşayan vatandaşların tarla, bağ ve bahçe işlerinde kullandıkları halk arasında ’kara lastik’ olarak adlandırılan plastik ayakkabılar artık çiçek, leopar, puantiye desenleriyle rengarenk şekilde üretilip, satılıyor.

Kara Lastikler Renklendi
Özellikle kırsal kesimde yaşayan ve tarla, bağ, bahçe işe ile uğraşan vatandaşların uygun fiyatı, hafif ve sugeçirmez özelliği nedeniyle tercih ettiği plastik ayakkabılar artık renklendi. Sadece siyah renkte olmaları nedeniyle halk arasında ’kara lastik’ olarak adlandırılan plastik ayakkabılar artık çiçek, leopar, puantiye desenleri ile çeşitli renklerde üretiliyor. Desenli ve renkli kara lastikler ise sadece çiftçilikle uğraşan vatandaşların değil yabancı turistlerin, desenlerinin dikkat çekmesi nedeniyle beğenen vatandaşların da ilgisini çekiyor. Türkiye’de üretilen renkli kara lastiklerin çifti 10-15 TL’den satılıyor.
 
Samsun İlkadım İlçesi’nde işlettiği dükkanda kara lastik ayakkabıları satan 57 yaşındaki Hamza Çepniler, geçmişte kırsal bölgede yaşayanların özellikle fiyatının uygun olması nedeniyle kara lastikleri aldığını belirterek "Önceden sadece plastik ayakkabılar siyah renkte üretiliyordu. 2 yıldır artık kara lastikler desenli bir şekilde üretilmeye başlandı. Ayakkabının içi de kumaşla kaplanıyor. Su geçirmez ve kaymaz özellikte olduğu için çiftçilik yapan vatandaşlar çokça tercih ediyordu. Kara lastiklerin desenlerle süslenmesi ile birlikte artık daha fazla ilgi görmeye başladı. Sırf tezgahta görüp beğenen ve kara lastiği alanlar da oluyor. Ancak çoğunlukla tarımla uğraşan vatandaşlarımız tercih ediyor. Onlarda artık desenli olarak üretilmesinden daha memnun olduklarını söylüyorlar. Kara lastikler artık daha güzel görünüyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER