Kara Akbaba Tedaviye Alındı

Afyonkarahisar’da açlık ve susuzluktan ölmek üzereyken bulunan kara akbaba, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan müdahaleyle hayata tutundu. Bakım ve kontrolleri sürdürülen akbaba, doğaya döneceği güne kadar merkezde güçlenecek.

Kara Akbaba Tedaviye Alındı
Şuhut İlçesi’nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar 5’inci Bölge Müdürlüğü görevlileri tarafından bir çuvalın içersinde can çekişirken bulunan kara akbaba, tedavi için AKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne getirilerek tedaviye alındı. Çuvalın içinde günlerce aç ve susuz kalarak ölme noktasına gelen kara akbabaya ilk müdahaleyi yapan araştırma görevlisi Dr. Volkan Yaprakçı, akbabanın açılan göğüs kafesine de operasyon yaptı.
 
’İYİLEŞME SÜRECİNE GİRDİ’
 
Akbabanın tedavisinin sürdüğünü anlatan Dr. Volkan Yaprakçı, kara akbabaların özellikle Orta Anadolu’nun yüksek kesimlerinde yaşadığını söyledi. Kara akbabaların insandan uzak yaşadığını aktaran Dr. Yaprakçı, bu hayvanların insana zarar vermediğini kaydetti. Nadir bulunan akbabaların korunması gerektiğini vurgulayan Dr. Yaprakçı, "İlk müdahalesini yaptıktan sonra hastanemizde kontrol altına aldık. İyileşme sürecine giren kara akbaba güçlendikten sonra inşallah yeniden vahşi doğaya geri dönecek" dedi.
 
’ÇİFTÇİLER YABAN HAYATI KORUMALI’
 
Özellikle çiftçilerin yaban hayatı koruması gerektiğini belirten Dr. Volkan Yaprakçı, AKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bakım ve tedavi gören vahşi kuş sayısının 8’e yükseldiğini anlattı. Yırtıcı kuşların çiftçinin mahsulüne zararlı fare gibi hayvanları yediğine dikkati çeken Dr. Yaprakçı, şöyle dedi:
 
"Akbaba dışında baykuş, kızıl şahin ve 5 de şahinin bakım ve tedavileri devam ediyor. Şahinlerden birinin kanadı zarar görmüş, doğaya dönemez. Kısa mesafeler uçabilir. Bir diğerinin kanadında ise saçma bulduk. Hiçbir şekilde yenmeyen, vahşi hayat için çok önemli bu kuşları sırf zevk için vuranlar var. Oysa bunlar tarlalara zararlı fareleri yiyor. Bir şahin günde 30- 40 fare yiyebilir."
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER