Kapak Açıldı Ve Birincilik Tescillendi

İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde organize edilen Türkiye Pist Şampiyonası’nın 4’üncü ayağında Maxi Grubu’nun her iki yarışını da birinci bitiren Ümit Ülkü’nün yönetimindeki otomobilin motor hacimine itirazda bulunuldu. Yapılan incelemede aracın kurallara uygun olduğu belirlenince derecesi tescillendi.

Kapak Açıldı Ve Birincilik Tescillendi
İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde organize edilen Türkiye Pist Şampiyonası’nın 4’üncü ayağında Maxi Grubu’nun iki yarışını da pistlerin hızlı patronu Ümit Ülkü birinci tamamladı. Ümit Ülkü’nün çifte zaferi ardından rakibi Ayhan Germirli’den itiraz geldi. Yarış sonrasında spor komiserlerine ilettiği itiraz dilekçesinde Germirli, Ümit Ülkü’nün yarış otomobilinin silindir hacminin olması gerekenden büyük olduğunu ve farklı bir motor kullanarak avantaj sağladığını öne sürerek Ülkü’nün Porsche 997 GT3’ünün motorunun incelenerek gerekli ölçümlerin yapılmasını istedi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) yetkilileri tarafından inceleme yapmak üzere mühürlenen Porsche’nin motoru ve silindir kapağı açılarak itiraz konusu olan ölçümler tamamlandı.
 
TOSFED Teknik Kontrol görevlileri ve bilirkişi tarafından yapılan incelemelerin sonucunda Ümit Ülkü’nün yarıştığı Porsche 997 GT3 otomobilin motor hacminin 3598 cc olduğu tescil edilerek kurallara aykırı hiçbir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıktı. 4000 cc gücünde BMW M3 ile yarışan Ayhan Germirli’nin itirazı haksız bulundu ve son 2 yılın Türkiye Pist Şampiyonu Ülkü Motorsport’un Kaptan Pilotu Ümit Ülkü’nün açık ara kazandığı Türkiye Pist Şampiyonası 4’üncü ayak Maxi Grup yarış sonucu tescil edildi.
 
Birinciliğinin tescil edilmesi ardından görüşlerini açıklayan Ümit Ülkü, şöyle konuştu:
 
"Geçen hafta yarışı ikinci olarak tamamlayan Sayın Ayhan Germirli’ye yaptığı itiraz için teşekkür ederim. Son iki yılda Türkiye Şampiyonu olduğum Porsche 997 GT3 ile ilgili uzun zamandır camiamızda ve özellikle rakip sporcular arasında bir şehir efsanesi dolaşıyordu. Daha güçlü ve yeni nesil otomobillerle yarışan arkadaşlarımızın içinin rahat etmesi adına bu itiraz vesilesiyle motorun açılması ve bilirkişiler tarafından incelenmesi en sağlıklı cevap oldu. Otomobil sporlarında başarı birçok faktörün birleşimiyle elde ediliyor. Otomobil, mekanik ekip, takım ruhu ve pilotaj başarıyı getiren en önemli unsurlar. Şampiyonanın kalan yarışlarında tüm sporcu arkadaşlarıma başarılar diliyor, centilmence yapılacak mücadelede hak eden kazansın diyorum."
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER