banner51

Kapadokya, Bayrama Hazır

Bakanlar Kurulu’nca 3 Ekim 2014 Cuma günü için kamu çalışanlarının yarım gün idari izinli sayılmaları yönünde aldığı karar, Kapadokya bölgesi turizmcilerini memnun etti.

Kapadokya, Bayrama Hazır
 
Kapadokya Turistik İşletmeler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir, Bakanlar Kurulu’nun Kurban Bayramı tatilinin 4.5 günden 5 güne çıkartılmasının bölgedeki rezervasyonlarda bir artışı da beraberinde getirdiğini belirtti. Demir, Kapadokya Bölgesi’nde yüzde 80’ler dolayında olan Kurban Bayramı tatili rezervasyonlarının bayram öncesine kadar yüzde 90’lara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.
 
Peribacaları, kayadan oyma kiliseleri, yeraltı kentleri ile kültürel turizminin tüm aktivitelerinin gerçekleştirildiği dünyanın ender coğrafyalarından birine sahip Kapadokya bölgesi, özellikle Göreme beldesinde birbiri ardına kümelenen doğal yapıları ile turistlerin gözde ziyaret yerleri arasında bulunuyor. Son yıllarda Kozaklı ilçesindeki Termal Turizm olgusunun yaygınlaşmasının yanı sıra, butik otelleşmenin ciddi anlamda artmasıyla 28 bini aşan yatak kapasitesine sahip konaklama tesislere sahip bölgede, Kurban Bayramı süresince yerli turist grupları için özel turlar düzenleniyor.
 
Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Çavuşin, Zelve-Paşabağları, Zelve Örenyeri, Devrent Vadisi, Ürgüp, Mustafapaşa, Ortahisar, Uçhisar, Kaymaklı, Özkonak ve Derinkuyu gibi önemli merkezlerde yoğunlaşan kültür turları, havanın durumuna göre gün batımının en iyi izlendiği merkez olarak bilinen Ortahisar’ın Kızılçukur Vadisi’nde gün batımının izlenmesi ile sona eriyor.
 
Bölgede isteyen turist grupları için de Avanos, Ürgüp ve Uçhisar gibi turistik merkezlerde özel Türk geceleri düzenleniyor. Gecede Türkiye’nin değişik bölgelerine ait halk oyunları profesyonel ekipler tarafından izleyenlere sunuluyor. Sıcak hava balon turları ile de son yıllarda ünlenen bölgede sabahın ilk ışıkları ile başlayan gökyüzünden Kapadokya’nın seyri 45 dakika ile 1.5 saat arasında değişiyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER