Kalbinizi Bu Meyveyle Koruyun

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riskini azalttığını söyledi.

Kalbinizi Bu Meyveyle Koruyun

İnanç, yaptığı açıklamada, bitkisel süt olarak tanımlanan üzüm suyunun, kan yapıcı ve antioksidan özelliğinin yanı sıra vücudun kalp ve damar hastalıklarından korunmasına da yardımcı olduğunu kaydetti. İnanç, üzüm ve üzüm suyunun kan yapıcı ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra uzmanlar, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan üzüm suyunun kalp hastalıklarına karşı kalkan etkisi oluşturduğunu belirterek, "A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengin olan üzüm suyu, vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor. Bu özelliğinin yanı sıra kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum zenginliğine sahip üzüm suyu kalp sağlığını koruyor" dedi.

 
İnanç, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riskini azalttığına dikkat çekerek şunları kaydetti:
 
"Üzüm suyunun faydalarından bir diğeri de içinde bulunan doğal şekerin çabuk çözünerek vücuda enerji vermesidir. içeriğinde bulunan maddeler sayesinde kanı sulandırıyor, yüksek tansiyona, kalp hastalıklarına, varise ve emboliye kadar birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Özellikle kan pıhtılaşması ve damar hastalıkları konusunda sıkıntı yaşayan hastalara günde en az bir bardak üzüm suyu içmesini öneriyoruz."
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER