banner9

Kadınların Yaptığı Bez Bebekler Sergilendi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, eğitmen Arzu Özer tarafından verilen ’Bez Bebek Yapım Sanatı Kursu’na kadınlar ilgi gösteriyor. Kadınların kursta yaptıkları ürünler ’Bir Bebek Hikayesi’ adlı sergide halkın beğenisine sulundu.

Kadınların Yaptığı Bez Bebekler Sergilendi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) tarafından düzenlenen Bez Bebek Yapım Sanatı kursları devam ediyor. ESMEK Odunpazarı Turistik El Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen kurslara gruplar halinde yaklaşık 100 kadın katılıyor. Kadınlara haftada 2 gün süreyle eğitmen Arzu Özer tarafından kumaş ve eski giysilerden bebek yapımı eğitimi veriliyor. Kursiyerler kadınlar birbirinden özgün tasarımları kendi hayal güçleriyle harmanlayarak farklı ve ilgi çekici eserler üretiyor. 
 
BÜYÜKERŞEN SERGİYİ GEZDİ
 
Kadınların kurs süresince yaptıkları bez bebekler Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi salonunda sergilendi. Sergide eğitmen Arzu Özer ile kursiyer kadınların yaptığı 273 bez bebek yer aldı. Sergiyi gezen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, "Bu eserler hanımlarımızın kendilerine yol ve örnekler gösterilince, bez parçalarından ne denli orijinal ve espri dolu turistik eşyalar üretebilme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor" dedi.
 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Didem Aydınmakine de sergilenen bez bebeklerin oyuncak bebek olmadığını, her birinin bir sanat objesi olduğunu söyledi.
 
ÇOĞU SATILDI
 
Asıl mesleği inşaat mühendisi olan evli 2 çocuk annesi Arzu Özer deşunları kaydetti:
 
"Bu bebekleri ilk olarak çocuklarıma yapmaya başladım. Çünkü onların plastik oyuncaklarla oynamasını istemiyordum. Kumaşları, evdeki atık malzemeleri kullandım. Kumaşlar, eski kıyafetler, çoraplar, her şey benim için malzeme. Onları bir bebek formuna sokabiliyoruz. Sergideki ürünleri satışa da sunduk ve birçoğu da satıldı. Ürünlerin ilgi görmesi bizleri sevindiriyor."
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER