Kadınların Kobani Yürüyüşüne Polis Engeli

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Suruç sınırına giden kadınlar Kadıköy AK Parti İlçe binası önünde basın açıklaması yaptıktan sonra Kadıköy Altıyol Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kobani’ye destek vermek için Altıyol Meydanı’nda toplanan gruplara katılmak isteyen kadınlara polis izin vermedi.

Kadınların Kobani Yürüyüşüne Polis Engeli
Barış için Kadın Girişimi çağrısıyla Suruç’a giden kadınlar, bölgedeki izlenimlerini paylaşmak üzere Kadıköy AK Parti İlçe Teşkilatı önünde toplantı. Çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı bina önünde “Kadınların öfkesi sınırları aşıyor”, “Kadın bedeni savaş alanı değildir” diye slogan atan kadınlar basın açıklaması yaptı.
 
3 OTOBÜSLE BÖLGE HALKI İLE DAYANIŞMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK
 
3 Ekim günü 3 otobüsle Rojava sınırına gitmek üzere yola çıktıklarını aktaran Nebiye Arı, “Sınır nöbetine katılmaya, IŞİD çetelerinin ve mühimmatlarının geçişine engel olmaya, tampon bölge adı altında köylerin boşatılmasına karşı çıkmaya, gıda ve eşya desteğinde bulunmaya ve en önemlisi bölge halkı ve iki misli tehdit altında olan kadınlarla dayanışmaya gittik. 4 Ekim’de Suruç’un sınır köylerine ulaştık. O gece IŞİD’den kaçarken Türk jandarmasının gazlı müdahalesine maruz kalan, hayatını kaybeden ve yaralanan insanlar gördük” diye konuştu. Arı konuşmasına şöyle devam etti:
 
“IŞİD’in Kobane merkezine girmeye çalıştığı bu günlerde ABD bombardımanlarının görüntüden öteye gitmediğini ve AKP hükümetinin ’Kobane’nin yanındayız’ demesine rağmen hiçbir somut adım atmadığını aksine sınırda nöbete katılan veya IŞID’den kaçanlara yardım etmeye çalışan halka gaz bombalarıyla karşılık verdiğini gördük, yaşadık.”
 
BOĞA HEYKELİNE DOĞRU YÜRÜYÜŞE POLİS BARİKATI
 
Basın açıklamasının ardından halay çeken grup, Kadıköy Altıyol Meydanı’nda Kobani’ye destek için toplanan gruplara katılmak üzere yürüyüşe geçti. Ancak “İŞİD’e destek, Rojava’da savaş demektir, Barış böyle olmaz” yazılı pankartla yürüyen gruba polis izin vermedi. Boğa heykeline yaklaşık 100 metre kala durdurulan kadınlar ara sokaklardan geçerek eylem yapan diğer gruplara katıldı. Polis, Altıyol Meydanı’nda Kobani’ye destek için toplanan gruplara TOMA ve gazla müdahale etti.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER