banner51

Kadınların Kaderi Ölüm Olmayacak

Eskişehir'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri yaptıkları basın açıklamasında kadınlara yönelik şiddeti protesto etti. Basın açıklamasında platform üyeleri sık sık ’Kadınların kaderi ölüm olmayacak’ sloganı attı.

Kadınların Kaderi Ölüm Olmayacak
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi yaklaşık 20 kadın akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. ’Kız çocukları kocaya değil, mezara değil, okula gitsin’ yazılı pankart açan grup adına basın açıklamasını Bahar Özkan okudu. Ocak ayı içerisinde 27 kadının öldürüldüğünü belirten Özkan, kadın cinayetlerinin durdurulması için herkesten destek beklediklerini söyleyerek şöyle konuştu: "Ocak ayı içerisinde kadınlar işyerlerinde, sabah iş yollarında, çocuklarının yanı başında, polis korumasına rağmen kendi hayatlarına karar vermek istedikleri için, boşanmak istedikleri için öldürülmeye devam etti. Masumane sözü genç yaşta ölümleri arttırdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ilk görev ayında kadın cinayetleri tüm çarpıcılığı ile gündemden düşmedi. Bakan Ayşenur İslam, icraatlarına eski bakan Fatma Şahin gibi nikah gezmekle başladı. 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında anne olan, 14’ünde ise hayatını kaybeden Kader kardeşimizin ölümünün ardından ’masumane’ açıklamasıyla gündeme gelen Bakan İslam, niyetinin çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştırmak olmadığını iddia etse de Kader’in ölümünden sonra genç yaşta öldürülen kadınların sayısı arttı. Ocak ayında öldürülen 27 kadın kardeşimizden 7’sinin yaşı 20’nin altındaydı. Bizler biliyoruz ki, AKP Hükümeti’nin eğitim politikaları sonucu zorunlu eğitimin 4 yıla düşürülmesi çocuk yaşta evliliklerin önünü açmıştır. Bu ülkenin valileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Başbakanı boşanmaları engellemek için seferber olmak yerine kız çocukların kocaya değil mezara değil okula gitmeleri için seferber olmalı, Emine Yayla gibi çocuk gelinlerin ölümünden ders çıkarmalıdır. AKP hükümetinin kadın politikalarını hiç de masumane bulmadığımız gibi, toplumsal vicdanı dizginlemek için bizim söylemlerimizle meydanlara çıktıkları her an da gereğini yapmaları için karşılarında olacağız. Herkesi Kadın cinayetlerinin durdurulması için desteğe bekliyoruz."
 
Yapılan konuşmaların ardından kadınlar ’Yaşasın kadın dayanışması’, ’Kadın cinayetlerini durduracağız’, Kadınlar ölüyor hükümet nerede?’ ve ’Kadınların kaderi ölüm olmayacak’ sloganı attıktan sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER