banner51

Kadınların Güçlenmesi İçin Çalışacak

Koç Holding, Birleşmiş Milletler (BM) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) ile Türkiye’de kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta güçlenmesine katkıda bulunmak üzere bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya imzalar Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir tarafından atıldı.

Kadınların Güçlenmesi İçin Çalışacak
 
Koç Holding CEO’su Turgay Durak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde gerçekleştirdikleri imza töreninin ardından açıklamada, Koç Topluluğu’nun uzun yıllardır hak temelli ve insan odaklı bir yaklaşımla kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdiğini belirterek, şunları söyledi:
 
“Bugüne kadar gerek Ülkem İçin, gerekse de Meslek Lisesi Memleket Meselesi projelerimiz ile bireylerin güçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması yolunda toplumun geneline yayılan, odaklandığımız alanlarda fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan çalışmalar yürüttük. Kadınların güçlenmesi ile tüm toplumun kazançlı çıkacağına dair ortak inancımızla, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile yapacağımız çalışmaların önemli bir katma değer yaratacağına inanıyorum.”
 
Turgay Durak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oluşturduğu “İş’te Eşitlik Platformu”nun ekonomik hayatta kadınların güçlenmesi için özel sektöre önemli sorumluluklar yüklediğini hatırlattı. Koç Holding’in İş’te Eşitlik Bildirgesi’ni imzalamış olduğuna dikkat çeken Turgay Durak, “Ekonomik hayatta kadınların güçlenmesi için başlattığımız çalışmaları yeni bir işbirliği ile destekleyecek olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz. UN Women ile de Türkiye’de kadının güçlenmesi için yeni çalışmalar başlatma yolunda bugün imza attığımız işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile toplumun tüm kesimlerinin kazançlı çıkacağına inanıyoruz” dedi.
 
GİSLADOTTİR: TÜM OLUMSUZ NORMLAR VE UYGULAMALAR DEĞİŞTİRİLMELİ
 
UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir de ekonominin gelişmesi ve yaşamın her alanında ilerlemenin kaydedilmesi için kadının güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kadınlar ve kız çocuklarının haklarını savunmak için küresel düzeyde yaptığımız çalışmaları, Türkiye’de de sürdürmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
Kadınların ve kız çocuklarının önünde engel oluşturan tüm olumsuz normlar ve uygulamaların değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Ingibjorg Gisladottir, “Dünya İnsan Hakları Günü’nde Türkiye’de kadınların güçlenmesi için Koç Holding ile başlattığımız bu işbirliğine büyük değer veriyoruz. Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesinden ve kadınların temel insan haklarının korunarak, tam olarak yaşama geçirilmesinden hepimiz sorumluyuz. Kadınların insan haklarını destekleyen ve koruyan tüm kültürel değerlerin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.
 
  UN WOMEN
 
Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ve kadının güçlenmesine yönelik çalışan Birleşmiş Milletler kurumu. Kadınlar ve kız çocuklarının hakları için küresel düzeyde savunuculuk yapar. Dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının daha hızlı bir şekilde karşılanması için kurulan UN Women, BM üyesi ülke hükümetleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik programlar ve savunuculuk faaliyetleri yürütür. UN Women, Türkiye’de çalışmalarına ilk olarak 2012 yılında başladı. 13 ülkeden sorumlu UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi, 2014 yılında İstanbul’da kuruldu.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER