banner9

Kadınlardan 'Cansel' İçin Eylem

Beyoğlu’nda, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi bir grup kadın, Kayseri’de öğretmeninin kendisini taciz ettiği gerekçesiyle intihar eden lise öğrencisi Cansel Buse K. için eylem yaptı.

Kadınlardan 'Cansel' İçin Eylem
Galatasaray Meydanı’nda saat 19.30 sıralarında bir araya gelen kadınlar, üzerinde ’Yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz, kadın cinayetlerini durduracağız. Cansel için susmuyoruz’ yazılı pankart açtı.
 
Ellerinde Cansel Buse K.’nin fotoğrafları bulunan kadınlar sık sık slogan attı.
 
Grup adına konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Sözcüsü Fidan Ataselim, kadın düşmanı politikaların artmaya devam ettiğini belirterek, şunları söyledi
 
Kadınları yalnızca eve kapatacak kanunlar, torba yasalar çıkartıldıkça, biz kadınların modern hayattaki, işyerlerimizdeki, okullarımızdaki, hayatın her alanındaki haklarımız törpülenmeye çalışılıyor. İstenilen tek şey, biz kadınlar için, bol bol çocuk doğurmamız telkin ediliyor. Çocuk doğurmak, çocuğumuzu nasıl doğuracağımız ancak biz kadınların kararıdır. Bunun telkin ediliyor olması, bundan farklı düşünen kadınların tehlike altında olduğu anlamına gelir. Tüm bu politikalar birleştiği zaman, neyi yaşıyoruz; her gün daha fazla kadınların öldürüldüğü haberleri alıyoruz. Cinsel saldırı haberlerinin arttığını görüyoruz. Kimi zaman kentin kuytu bir köşesinde, kimi zaman en işlek caddesinde cinsel saldırıya uğruyoruz. Bunun ardından ’Nasıl böyle bir şey yapılır’ denilmesi gerekirken, ’Gece 3’te sokakta ne işi vardı’ deniliyor. Cansel kardeşimiz için, birileri hiç utanmadan çıkıp, ’Okula gözüne kalem sürerek gidiyormuş’ diyor. Biz şunu da hatırlıyoruz; Özgecan kardeşimiz için de şunu diyebildiler ’Mini etek giyiyordu’ dediler. Kadın düşmanı politikalar dillendirilirse, bunun sonucu zaten bu potansiyelde olan erkeklerin elini çok güçlendiriyor. Bizler davalarda, kadın katilleri, kadınlara şiddet uygulayan erkekler, cinsel saldırıda bulunan failler indirimler almasın diye uğraşırken, bütün bu failler, kadın katilleri, o mahkemelerde, tıpkı devletin yetkilileri nasıl diyorsa, Diyanet nasıl fetva yayınlıyorsa, nasıl ’Gece 3’te ne işi vardı’ diye söylüyorsa, mahkemelerde bu katiller aynı şeyi söylüyorlar. Sonra da aynı şeyleri söyleyerek, ’Pişmanım’ diyerek, kadınları suçlu gösteriyorlar.
 
Konuşmanın ardından eylem olaysız şekilde sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER