Kadınlardan Çanakkale Şehitlerine Anı Yorganı

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde, Türkiye’nin 81 ilinden ve yurt dışından gelen 50 x 50 santimetre ebadındaki 2015 kırkyama parçasıyla oluşturulan Anı Yorganı, Şehitler Abidesi’nde sergilendi.

Kadınlardan Çanakkale Şehitlerine Anı Yorganı
Ücretli Usta Öğreticiler Derneği, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü nedeniyle ’İlmek İlmek İşledim Şehidimi Düşledim’ sloganıyla Şehide Anı Yorganı Projesi başlattı. Çanakkale’de hayata geçirilen proje, 2015 Koordinasyon Merkezi tarafından kabul edilip, desteklendi. Çanakkaleli işadamı Muzaffer Kutlu da projeye sponsor oldu. Ücretli Usta Öğreticiler Derneği Başkanı Serpil Şahin’in kursiyerleriyle birlikte yerelde başlattığı proje, sosyal medyada duyulunca, Türkiye genelinde ve yurt dışındaki kadınlardan da destek buldu.
 
Türkiye’nin 81 ilinden ve aralarında savaşa katılan ülkelerin de bulunduğu coğrafyadan gönderilen, her birinin üzerinde Çanakkale Zaferi’ne yönelik işlemeler ve yazılar bulunan kırkyama parçaları Çanakkale’de birleştirildi. Deniz Zaferi kutlamaları arifesinde kadıların ellerinde Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’ne taşınan Anı Yorganı, Atatürk anıtı ve Çanakkale Savaşları Kahramanları rölyefi önüne serilerek sergilendi.
 
Projenin mimarı Ücretli Usta Öğreticileri Derneği Başkanı Serpil Şahin, Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bir olmak kadar güzel bir şeyin olmadığını belirtip, "Anı Yorganı’na baktığım zaman bütün Türkiye’nin kadınlarını görüyorum. Çok güzel bir şey yaptığıma şimdi daha çok inandım. Çanakkale şehitleri için çok güzel bir şey yaptık ve dünyaya tekrar haykırdık. Bence Biz Türk’üz, yenilmeyiz ve güçlüyüz. Projeye destek veren tüm Türk kadınlarına teşekkür ediyorum. Türk’ün gücünü ve el emeğinin güzelliğini hisseden, bizi yalnız bırakmayan bütün dünya kadınlarına da buradan selam gönderiyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER