Kadınlar Topuklu, Şalvarlı Pedal Çevirdi

Antalya Bisiklet Derneği üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle topuklu ayakkabı, şalvar, yemeniyle bisiklete binerek pedal çevirdi.

 
Dernek üyesi yaklaşık 40 kadın, İsmet İnönü Kent Meydanı’ndan Muratpaşa Belediyesi önüne kadar pedal çevirdi. Kadınlar güzergah boyunca ’Alo 183 Hayat Kurtarır’, ’Haykır Herkes Duysun, Erkek Şiddeti Son Bulsun’ gibi sloganlar attı. Antalya Bisiklet Derneği Genel Sekreteri Çilem Günebakan, bisikletin yaşam içersindeki önemine değinerek, "Bisikleti hayatınıza dahil ederseniz dünyanız bambaşka olacaktır. Bir süre sonra kendinizi tanıyamayacaksınız. Size yaşattığı özgürlük hissi, bir yere ait olma ve kontrolün sizde olma hissi paha biçilemez" dedi.
 
Bir yerlerde kadınların öldürüldüğünü, tecavüz ve şiddete maruz kaldığını hatırlatan Çilem Günebakan, "O kadınların sizin sesinize ve gücünüze ihtiyacı var. Bugün buraya gelen hanımlar, Antalya yollarında ve geleceğinde büyük rol oynayacaktır" diye konuştu.
 
Kadına yönelik haksızlıklar, tacizler, tecavüzler, şiddet, çocuk yaşta evlendirilme ve kadın cinayetlerinin ülkemizde hat safhaya ulaştığını söyleyen Günebakan, çocuklu ailelere de tavsiyelerde bulundu. Çocuklara oyuncak alırken silah alınmamasını isteyen Günebakan, çocuklara utanmayı, saygıyı öğretmek gerektiğini vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER