'Kadınlar Askerlik Yapabilir'

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, askerlik süresinin herkese aynı oranda 6 aya indirilmesi ve kadınların da askerlik yapması halinde hem tam eşitlik sağlanacağını, hem de kadına şiddet uygulanamayacağını söyledi. Güneş, "İnşallah ilerde bir kadın Genelkurmay Başkanı, kadın orgeneraller görürüz" dedi.

'Kadınlar Askerlik Yapabilir'
 
CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, partisinin Gebze İlçe Başkanlığı’nı ziyarette partililerle görüşürken, kadınların da askere alınması ile ilgili açıklamalarına açıklık getirdi. Bu düşüncesinde ısrarlı olduğunu söyleyen Güneş, "Askerlik herkesin eşit yurttaşlık görevidir. Varlıklı olanların, yoksul olanların farketmeksizin rütbeli, rütbesiz, eğitimli, eğitimsiz, kadın, erkek farketmeksizin herkes askerliği aynı koşullarda yapmalıdır" dedi.
 
Tartışması devam eden bedelli askerliği eleştiren Güneş, "Zenginler bedel ödeyecek askerlik yapmayacak, veya çok kısa yapacak. Eğitilmişler subay olacak veya az eğitimliler er olacak ve her türlü askerlikteki meşakaeti çekecekler. Bu adil değil" diyerek şöyle devam etti:
 
’KADINLAR ASKERLİK YAPABİLİR’
 
"Bu anayasamızın 10’uncu maddesini ihlal ediyor. Anayasamızın 10’uncu maddesi ayrıntılı bir şekilde eşitliği açıklıyor. Kadınlarla erkekler arasında ayrımı bu ülkede ilk kaldıran bizim de partimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bugün 5 Aralık tarihinde kadınlara dünyanın bir çok ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınlarla erkekler arasında olası tek fark vardır. ’Kadınlar herşeyi yapabilir ama askerlik yapamaz’ denir. Bu doğru değildir ve kadınlar askerlik yapabilir. Nitekim Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kadın subaylar var. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 55 bayan albay var. Deniz Kuvvetleri’nde 22 albay, Hava Kuvvetleri’nde 9 albay, Jandarma’da 4 albay hanım var. Yarbay çok daha fazla. Astsubaylar da var. Türkiye’de kadın 90 albay, 128 yarbay, 358 binbaşı, 339 yüzbaşı, 259 üstteğmen, 169 teğmen ile birlikte toplam bin 343 kadın subayımız var."
 
KADIN GENELKURMAY BAŞKANI
 
Açıklamasında, "İnşallah bu ülkede dünyada da bir ilk olarak kadın bir Genelkurmay Başkanı görürüz. Kadın orgeneraller görürüz" diyen Hurşit Güneş şöyle devam etti:
 
"Kadınlar ile erkekler bu ülkenin savunmasında ortak yer alabilirler. Burada hiçbir eksiklik olmaz. Teknolojinin bu denli geliştiği bir dünyada kadınlarla erkeklerin hiçbir alanda farklılıkları olamaz. Bedelli askerliğe karşıyız. Profesyonel subayların dışında herkes askerliğini daha kısa bir sürede fakat er olarak yapmalıdır. Kadın ve erkek farkı da asla olmamalıdır Atatürk’ün bize açtığı yolda. Türkiye buna hazır. Atatürk’ün zamanında kadınlara biz oy hakkı tanıyabildiysek, dünyanın bir çok batı ülkesinde tanınmamışken biz bugün kadınlarla ilgili her türlü adımları atabiliriz.
 
"ASKERLİĞİNİ YAPMIŞ KADINA ŞİDDET UYGULAMAK ZOR
 
Hurşit Güneş, son zamandarda dikkat çekici boyutlara ulaşan kadına şiddetle ilgili olarak da görüşünü açıklarkan şunları söyledi:
 
"Bir kadın düşünün ki askerliğini yapmış eve geliyor. Evlenmiş, çocukları var. Erkek ’Ben askere gittim’ havasında olacakken, kadın da ’Ben de askere gittim ikimiz de aynıyız’ diyecek. Bu bence aile düzeni içersinde kadın ve erkeği tam bir eşitliğe kavuşturacak bir konudur. Bence tabi ki askerlik Türkiye’de çok uzun. Bu kısaltılmalı. Günümüzde bu kadar da orduya ihtiyaç yok. Sayı da azalmış olacaktır, eğer süreyi kısaltmış olursak. Herkes 6 ay askerlik yapabilir. CHP’nin bir önerisi de şu; yaz aylarında da okul sürerken de bunu İsviçre’de olduğu gibi taksitli yapılabilir mi? Olabilir bu da bir öneridir."
 
Parti binasında bulunan kadınlar da Hurşit Güneş’in bu açıklamalarına destek verdi. Partili kadınlar, kadınların tüm zor görevlerin altından kalkabildiğini ve bunu ispatladıklarını, askerlik de yapabileceklerini söylediler.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER