banner9

Kadına Şiddete 'Turuncu' Hayır

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi Belediyesi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddet’e karşı dikkat çekmek için hazırlanan “Turuncu Etkinlik” programını başlattı. Osmangazi Belediye Başkanı Ak Parti’li Mustafa Dündar’ın katıldığı etkinlikte başkan ve kadınlar, turuncu renkteki boyaya batırdıkları elleriyle, belediye bahçesindeki duvara iz bıraktı.

Kadına Şiddete 'Turuncu' Hayır
Kadına Yönelik Şiddet’ konusunda farkındalığı artırmak için başlatılan ve Osmangazi Belediyesi’nin de destek verdiği, ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası’ renkli görüntülerle başladı. İlçede 136 mahalle dolaşılarak bilgilendirme yapılacak olan etkinliklerde, ilk ve orta öğretim okullarına ziyaretler gerçekleştirilecek, muhtarlıklara turuncu flamalar takılacak. Etkinlik hakkında bilgi veren Osmangazi Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Sevcan Yaman, "Tüm dünyada düzenlenen bu etkinliğe, bizlerde Osmangazi olarak verip, kadına karşı şiddete dikkat çekmek istiyoruz. Turuncu aktivizm programı kapsamında bütün dünyayı turuncuya boyamak istiyoruz. Turuncu obje ve nesnelerle her yerde turuncuyu kullanarak halkımızı bilinçlendirmek, kadına ve kız çocuklarına uygulanan şiddetin son bulmasını istiyoruz. Hemşehrilerimizin bu konuda desteklerini bekliyoruz" dedi.
 
Kampanyanın başlaması nedeniyle düzenlenen programda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, etkinlik takvimi süresince, Osmangazi’nin bir çok mahallesi, daha parlak bir gelecek ile kadına yönelik şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden turuncu renge boyanacağını söyledi. Belediye olarak kadınlara yönelik bir çok proje geliştirip hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Dündar, şöyle konuştu:
 
"Osmangazi Belediyesi, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartını’ imzalayan bir belediye. Kadın erkek fırsat eşitliğini 2 yıl önce meclisimizden geçirdik ve bununla ilgili de, belediye bünyesinde bir birim oluşturduk. Yine ağırlıklı olarak kadınlarımızın faydalandığı Aile Rehberlik Merkezini hizmete açtık. Osmangazi Belediyesi olarak, bu gün de ’Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet ile Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm’ projesine destek vermenin gururunu yaşıyoruz."
 
Başkan Mustafa Dündar, Suriye’de yaşanan felaket sonrası 8 milyon kişi ülkesini terk ettiğine de dikkat çekerek, şöyle devam etti:
 
"Biz istiyoruz ki, BM Suriye’yi, Ortadoğu’yu da görsün. Suriye ve o bölgedeki terör olaylarına karşı, kadına karşı şiddette olduğu gibi BM nezdinde el birliği ile mücadele edilsin. Ancak bu mücadele yapılırken, Bayır Bucak Türkmenleri’nin yaşadığı bölgeler gibi, terörün olmadığı bölgelere saldırılar olmasın. Bunu yapanlara dur densin. Ülke sınırları ihlal edilmesin. Nasıl ki, bu gün buradan kadına karşı şiddete karşı çıkıyorsak, uluslararası teröre de karşı çıkıyoruz. Birleşmiş Milletleri, Suriye’de yaşanan göçü engellemeye yönelik duyarlı olmaya çağırıyoruz. Buradan şunu açıkça ifade etmek istiyorum. Bu gün buradan duvarları turuncuya boyayarak başlattığımız kadına karşı şiddetin durmasına yönelik çabaların, yalnızca kadınlarla sınırlı kalmayıp, tüm dünyadaki şiddet, vahşet, yaşanan dramların önlenmesi için gösterilmesini istiyoruz."
 
Konuşmaların ardından Dündar ve belediye çalışanları, ellerini turuncu boyaya batırarak duvarları boyadı. Ardından kadınlar ellerinde turuncu balonları gökyüzüne bıraktı. 16 gün sürecek kampanya boyunca Osmangazi’yi turuncuya boyayacak ve farkındalık oluşturacak.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER