Kadına Şiddete Kadın Polis Timi

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 1 kadın başkomiser ile 10 kadın polis memurundan oluşan 11 kişilik özel ekip oluşturuldu. Kadın polisler mahkemenin ’Önleyici koruma kararı’ verdiği 280 kadının evlerine giderek bire bir görüşme yapıyor.

Kadına Şiddete Kadın Polis Timi
Emniyet Müdürlüğü, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve bu konuyla ilgili daha etkin mücadele etmek amacıyla ’Yalnız değilsiniz’ adlı bir proje hazırladı. Proje kapsamında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nde görevli 1 kadın başkomiser ile 10 kadın polis memurundan oluşan 11 kişilik özel ekip oluşturuldu. Sivil kıyafet giyen 10 kadın polis, Eskişehir’de aile mahkemesinin ’Önleyici koruma kararı’ verdiği 280 kadının evlerine giderek bire bir görüşme yapıp risk durumlarını rapor ediyor.
 
KADININ HALİNDEN EN İYİ KADINLAR ANLAR
 
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şiddet mağduru kadının halinden en iyi bir kadının anlayabileceğini belirterek hazırladıkları ’Yalnız değilsiniz’ adlı projesini uygulamaya koydukları söyledi. Proje kapsamında görevlendirilen kadın polislerin sivil kıyafet giyerek aile mahkemelerinin önleyici koruma kararı verdiği 280 kadınla haftada bir gün görüştüklerini anlatan Emniyet yetkilileri şu bilgileri verdi:
 
"Tüm personele görev alanına bakılmaksızın kadına yönelik şiddet olayına rastlanması veya bilgisini alır almaz, müdahale etmesi için talimat verilmiştir. Şiddet mağduru kadının halinden yine en iyi bir kadının anlayabileceğinden hareketle; bundan böyle şiddet mağduru kadın ile ilk görüşmeyi kadın memurların yapması planlanarak devreye sokulmuştur. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülecek olan ’Yalnız değilsiniz’ projesi için başlarında kadın amir olmak üzere 10 kadın polis memuru görevlendirilmiştir. Proje kapsamında kadın polisler, şiddet mağduru kadınlarla haftalık görüşme yapacak, komşularını ziyaret ederek aile içindeki sorunun devam edip etmediğini soracak, akraba ve mahalle muhtarının görüşüne, bilgisine başvurularak bir gelişme olması halinde bildirmeleri için irtibat telefonu bırakacak. Mevcut korunması gereken 280 kadının durumlarını tek tek inceleyerek yüksek risk durumu içerenler için ilave tedbirlerin alınmasını sağlayacak. Araştırmalar sırasında koruma kararı ihlalleriyle karşılaşıldığında ilgili mahkemelerce tazyik hapsinin uygulanması için bildirimde bulunulacak. Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi, herhangi bir kadına şiddet ihbarı aldığında hakkında koruma kararı bulunan kadınların adreslerine GPS haritası üzerinden bakarak en yakın ekibi sevk edecek."
 
KADINLAR BİZE RAHATÇA DERTLERİNİ ANLATABİLİYOR
 
Projede görev alan kadın polis memurlarından Serap Çetintaş, "Yaptığımız haftalık denetimlerde mağdurların beyanı doğrultusunda risk analiz raporlarını hazırlıyoruz. Risk altında olan kadınları ilgili birimlere bildirerek doğabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Biz de kadın olduğumuz için kadınlarla olan görüşmelerimizde karşılıklı empatiyi daha kolay kurabiliyoruz. Kadınlar bize daha rahatça bütün sıkıntılarını ve dertlerini anlatabiliyorlar" dedi.
 
Polis memuru Özlem Özsoy da resmi üniformalarını çıkartıp sivil kıyafetle şiddet mağduru kadınlarla görüşmeye gittiklerini söyledi. Özsoy, "Sivil kıyafet giydiğimizde kadınlar daha rahat oluyor. Kadınları ziyaret etmemiz bir anlamda onlara şiddet uygulayanlar için de caydırıcı oluyor. Projenin adında olduğu gibi kadın artık yalnız değil" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER