banner9

Kadına Şiddet Yürüyüşüne Erkekler De Katıldı

Erzurum’da bir grup kadın, 25 Kasım günü kutlanan ’Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan bazı erkekler de kadınlara destek verdi.

Kadına Şiddet Yürüyüşüne Erkekler De Katıldı
Aralarında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, öğretim üyesi, hemşire, doktor, memur ve öğrenciden oluşan yaklaşık 100 kişilik kadın grubu, saat 12.00’da Havuzbaşı’ndaki meydanda toplandı. Boyunlarına turuncu renkli atkı saran kadınlar ellerinde taşıdıkları, ’Erkeksen öfkene hakim ol’, ’Kadın varsa demokrasi var’, ’Şiddete dur de’ yazılı pankartlar eşliğinde yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Yakutiye Kent Meydanı’na yürüdü. "Kadına uzanan eller kırılsın" sloganları atan kadınlara erkekler de destek vererek yürüdü.
 
Kent meydanına gelen ve burada bir açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, Türkiye’nin kadınlara yönelik şiddet ve aile için şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne imza atan ve parlamentosunu da ilk onaylayan ülke olduğunu söyledi. 2015 yılı içerisinde 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında Erzurum’da kadın konuk evlerinde barındırılan kadın sayısının 178 olduğunu ifade eden Abdulhakimoğulları, "Şu an kadın konuk evinde 6 çocuk, 5 kadın bulunmaktadır. Hakkında önleyici tedbir kararı verilen kadın sayısı ise 723’tür" dedi.
 
Tüm dünyada kadınlara erkekler tarafından şiddet uygulandığını belirten Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu ise, "Türkiye genelinde de kadınların maruz kaldıkları şiddet yaygın bir biçimde yaşanmaya devam etmektedir. Türkiye’de de kadınlar evlilikleri ya da ilişkileri devam etsin ya da etmesin genellikle en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete maruz bırakılmaktadırlar. Bu erkekler eş ya da nişanlı, sözlü ve erkek arkadaş başta olmak üzere baba, ağabey ve akrabalar biçiminde sıralanmaktadır. Kadınların yüzde 36’sı yaşamlarının herhangi bir döneminde eşleri ya da birlikte oldukları erkeklerin fiziksel şiddetine, yüzde 12’si cinsel şiddete maruz bırakılmaktadır. Ne acıdır ki fiziksel şiddete her 10 kadının nerede ise birinde gebelik sırasında da devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur" diye konuştu.
 
Kadınlar yürüyüşün ardından Kent Meydanı’nda kurdukları çadırda, şiddete maruz kalan kadınların el emeği göz nuru dökerek yaptıkları el işlerini satışa sundu. Kadınlar ayrıca ellerini boyaya batırıp farkındalık yaratmak için beyaz perdeye basıp el izlerin bıraktı.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER