banner9

'Kadın Hakları' Açıklaması

Kayseri’de 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 81’inci yıl dönümü dolayısıyla, Kayseri Barosu kadın avukatları Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

'Kadın Hakları' Açıklaması
Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen kadın avukatlar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Daha sonra avukatlar, baronun konferans salonunda basın açıklaması yaptı. Kadınların kendi kaderleriyle birlikte, ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolunun, siyaset yapmaktan geçtiğini belirten Kayseri Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Komisyon Yönetim Kurulu üyesi avukat Kadriye Akkaş Peker, "Kadın erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş birçok devrim ile mümkün olabilmiştir. Bu devrimlerle, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimlerinin en önde gelenlerindendir" dedi. Kadınlara verilen hakların halen kağıt üzerinde kaldığını ifade eden Peker, şunları söyledi:
 
"Kadınların sosyal hayatta geldikleri duruma bakacak olursak eğer, 81 yıl önce kazanılmış olan seçme ve seçilme hakkı, halen kağıt üzerinde kalmış uygulamada ise kadın, eşinin seçtiğini seçmiş, kendisi ise seçilememiştir. Bu tüm Türk toplumunun acı bir kaybıdır. Türk kadınları, erkeklerinin bulunduğu her yerde uyanık ve etkin olmalıdır. 1935’te bile, TBMM’de 18 kadın milletvekili bulunurken 2015 yılı seçimlerinde bu sayı ancak 76 olmuştur. Türk kadını kendisine sunulan hakları, Kurtuluş Savaşı’ndaki başarısını ve gücünü unutmuştur. Dikkati başka yönlere çekilerek, pasif hale getirilen Türk kadını dikkatini haklarına, hürriyetine, vatanına, bayrağına, ülkenin geleceğine, dinine, kültürüne, temel değerlerine, Atatürk’e sahip çıkmaya vermelidir. Kadınlarımızın kendi kaderi ile beraber, ülke kaderinde de söz sahibi olmaları, seçme ve seçilme haklarını layıkıyla kullanmaları ile mümkün olacaktır."
 
Hemen ardından düzenlenen, ’Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi Konulu Söyleşi’de konuşan, 21’inci dönem milletvekilliği seçimlerinde, Kayseri Barosu’ndan ilk kadın avukat olarak Doğru Yol Partisi’nden Meclis’e giren Kayseri eski milletvekili Sevgi Esen ise, şöyle konuştu:
 
"5 Aralık eşitlik ve saygı adına yapılan mücadelenin bayrak olduğu, demokrasi adına bir onurun yaşandığı tarihin adıdır. Hep birlikte bir gün, dünyamızda ve ülkemizde olup bitenin, terazide tartıldığı vicdanların sorgulandığı, muhasebenin yapıldığı, belki de bir sınav tarihinin adıdır."
 
Söyleşi çerçevesinde, psikolog Derya Oğuz Sarıalp de kadının iş hayatındaki stresinde yapması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER