Kadıköy'de Eylem Sonrası Gerginlik

Özgür Kadın Kongresi isimli grup üyesi yaklaşık 100 kadın Kadıköy’de bir araya geldi.

Kadıköy'de Eylem Sonrası Gerginlik
 
Özgür Kadın Kongresi isimli grup üyesi yaklaşık 100 kadın Kadıköy’de bir araya geldi. Cizre’deki operasyonlara tepki göstermek için düzenlenen eyleme HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Bahariye Caddesi girişinde toplanan grup, ’Devlet işkenceye soyundukça, kadınlar direnişe giyinir’ yazılı pankartı açtı.
 
’ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK’ YAZILI DÖVİZE İZİN VERİLMEDİ
 
Polis, terör örgütünü övecek sloganlar atılmaması konusunda gruba uyarılarda bulundu. Bunun üzerine kadınlar ile polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışmalar sırasında üzerinde ’Öcalan’a özgürlük’ yazan döviz polis tarafından bir kadın göstericinin elinden alındı. Eylem sırasında yoldan geçen bir vatandaş gruba tepki gösterdi. Gruptan 2 kişinin eyleme tepki gösteren vatandaşa saldırmasını polis önledi.
 
BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
 
Grup adına açıklamada bulunan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Biz her gün insanların canının yandığını söylüyoruz. Ve her gün gerçekten sadece sivil insanların değil orada herkesin, asker-polis de dâhil olmak üzere bunu tekrar tekrar söylüyoruz. Ama bize inanmak istemiyorlar. Maalesef giderek daha fazla şiddetlenen baskı ortamıyla karşı karşıyayız. Biz kadınlar olarak; bugün kadınlara yapılan özellikle Cizre’de yapılan muameleleri, kadınların bedenlerinin soyularak teşhir edilmesinin bizleri değil asıl bunu yapanları utandırması gerektiğini ifade ettik" dedi.
 
POLİSLER KALKANLARLA MÜDAHALE ETTİ
 
Eylemciler açıklamanın ardından dağılmayınca, çevik kuvvet polisleri tarafından kalkanlar ile itilerek dağıtıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER