Kaçakçılara Göz Açtırılmadı

Türk Silahlı Kuvvetleri, 2014 yılında Suriye sınırındaki illerde yaptığı operasyonlar sonucu çoğunluğu Hatay’da Suriye’ye döşenmiş borular olmak üzere 7 milyon 760 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirirken, yakalanan 5 bin 991 şüpheliden de 138’i tutuklandı.

Kaçakçılara Göz Açtırılmadı
Suriye’de iç savaşın başlaması ile birlikte akaryakıt kaçakçılığında büyük bir artış görülünce TSK, sınırdaki tedbirlerini en üst seviyeye çıkardı. Suriye’den temin ettikleri akaryakıtı katır sırtından taşıyarak Türkiye’ye sokan kaçakçılar, sınırdaki sıkı önlemler nedeniyle taktik değiştirme yoluna gitti ve iki ülke arasına boru döşemeye başladı. Piyasa değeri özelliklerine göre 300 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen ’Köstebek’ adı verilen yatay sondaj makineleriyle yerin altından döşenen boru hatlarıyla Suriye tarafındaki motopompların Türkiye’ye pompaladığı akaryakıtı bidonlara dolduran kaçakçılar, daha sonra minibüs ve kamyonetlerle piyasaya sürdü.
 
Kaçakçıların bu yöntemi, 5 Aralık 2013’te Hatay’daki Suriye sınırında tespit edildi. Hatay’ın Narlıca Beldesi’nde 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Şehit Üsteğmen M.Ali Büken Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde devriye görevi yapan askerler tarafından Asi Nehri üzerinde tespit edilen 2 bin 500 metre uzunluğundaki boru hattı savcılığın talimatıyla olay yerinde imha edildi. Kaçakçıların yerin altından 4 kilometreye kadar boru döşeyebilen iş makinesiyle döşedikleri borular aracılığıyla akaryakıt taşıdığının belirlenmesi üzerine Suriye sınırı illerindeki tüm birlikler uyarıldı ve askerler bir gözü sınırda bir gözü yerde görev yaptı.
 
5 BİN 991 GÖZALTI
 
Geçen yıl Suriye sınırındaki illerdeki akaryakıt kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonlarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre 7 milyon 760 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Genelkurmay’ın verilerine göre kaçak akaryakıtın 2014 bilançosu şöyle: 
 
"2014 yılı içerisinde Türkiye - Suriye sınırında; çoğunluğu Hatay’da olmak üzere Suriye sınır illerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 3 milyon 201 bin 291 litre, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ise 4 milyon 558 bin 798 litre olmak üzere toplamda 7 milyon 760 bin 89 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Akaryakıt kaçakçılığında kullanılan 305 bin 262 metre boru, boruları yer altına döşemeye yarayan ve ’Köstebek’ olarak tabir edilen 8 sondaj makinası ele geçirildi. Söz konusu operasyonlarda 5 bin 991 şüpheli şahıstan 138’i tutuklandı. Ele geçirilen akaryakıt kolluk kuvvetlerine teslim edildi. Ancak ele geçirilen kaçak akaryakıtın özelliğini yitirmeden taşınmasında güçlükler görüldü. Savcının talimatı doğrultusunda kaçak akaryakıt yerinde tutanak hazırlanarak imha edildi.
 
70 BİN 927 KİŞİ YAKALANDI
 
2014 yılında Suriye sınırında akaryakıtın dışında çok miktarda sigara, uyuşturucu, uyuşturucu hap, muhtelif silah, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile cep telefonu da ele geçirildi. Suriye’den yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 70 bin 927 kişi de yakalandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER