Kaçak Yapılaşma Durduruldu

Sivas’ta kent meydanında bulunan ve çay bahçesi olarak kullanılan tarihi Çifte Minareli Medrese’nin eyvanları üzerine yapılmak istenen baraka benzeri kapalı alana belediye izin vermedi. İşletmenin izin almadan tarihi yapı üzerinde inşaat yaptığı belirlendi.

Kaçak Yapılaşma Durduruldu
 
İlhanlıların büyük veziri Sahip Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2008 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları 2012 yılında tamamlandı. Tarihi medresenin daha önce var olan ancak yıkılan eyvan kısmı da restorasyon kapsamında onarıldı. Ardından yapılan ihale ile burası açık çay bahçesi olarak geçen yıl bir işletmeciye kiraya verildi. Belediyeden ruhsat alamayan işletmeci bir yıl bekledikten sonra alanı çay ocağı olarak kullanmaya başladı. Bu yıl havaların soğumaya başlaması ve müşterilerin azalmasıyla alanı kiralayan işletme, medrese kaidesinin bulunduğu yerde çalışma başlatarak, kapalı baraka benzeri oluşturmaya başladı. Ancak gerekli izin alınmadan ve tarihi dokuya zarar verecek nitelikteki çalışma tepki çekti. Bunun üzarine harekete geçen Sivas Belediyesi, firmayı uyararak yapılan çalışmayı durdurdu.
 
’İZİN ALMADAN İNŞAAT YAPMIŞLAR’
 
İmardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Naci Süha, tarihi eserlerin bulunduğu yerin Sivas için önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bu bölgedeki bütün yapılanmalarda biz belediye olarak mutlaka devreye giriyoruz. Çeşitli kurumlardan gerekli izinler alınmadan önce o bölgede herhangi bir işlem yaptırmıyoruz. O bölgenin tamamı bilindiği gibi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kontrolü altında. Vakıflar Bölge Müdürlüğü zamanında bu alanı, üzeri açık bir çay bahçesi olarak bir kişiye kiralamış ve bu kiracımız Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne herhangi bir proje sunmadan, izin almadan, hiçbir şeyden resmi bir müsaade almadan kendi isteğine göre orada inşaat yapmış. Biz bunu görür görmez hemen durumu kendisine anlattık. İzin alıp almadığını sorduk. Kiracı, izin alınmadığını söyleyince kendi yetkimizi kullanarak bir zabıt tutup orayı mühürledik ve yapılan inşaatı durdurduk. Daha sonra bu kararımız encümene iletildi. Encümenimiz konuyla ilgili bu işletmeye bir ceza kesti. Bu ceza kiracıya tebliğ edildi. Kiracıya, Anıtlar Kurulu’ndan izin alana kadar herhangi bir işlem yapmaması noktasında da tebligatta bulunduk. Şu anda süreç devam ediyor. Eğer izin alınmazsa buradaki yapının kaldırılması gerekecektir. Eğer kendisi kaldırmazsa biz belediye olarak gerekli işlemleri yapacağız" dedi.
 
Söz konusu alanı kiraya veren Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER