Kaçak Kazıdan 'Tarih' Çıktı

Kahramanmaraş’ta bir evin altında yapılan kaçak kazıda yüklü miktarda tarihi esere ulaşıldığı iddia edildi. Bir grup tarihi eser kaçakçısının peşinde olduğu öne sürülen tarihi eserler, kaçakçıların hedeflerine ulaşmasına ramak kala jandarma tarafından ortaya çıkartıldı.

Kaçak Kazıdan 'Tarih' Çıktı

 

Alınan bilgilere göre olay, İsa Divanlı Mahallesi’ndeki bir evde yaşandı. Jandarmanın yaptığı istihbari çalışmalar sonunda kazıyı yaptığı öne sürülen H.Ç.’ye ulaşıldı. İddialara göre bir grup tarihi eser kaçakçısının eline düşen H.Ç., yaklaşık 1 yıllık araştırmasının ardından kullanılmayan bir eve ulaştı. Evdeki işaretlerden yola çıkan H.Ç., zeminde kazı yapmaya başladı.
 
Yaklaşık 3 aydır kazı çalışmalarını sürdüren H.Ç., kısa süre önce yerin 50 metre altında hangi döneme ait olduğu bilinmeyen bazı heykellere ve sütunlara ulaştı. Ancak içinde bulunduğu gruptan korkan H.Ç., kendisine ulaşan jandarmaya durumu bildirdi.
 
Bunun üzerine eve gelen jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemleri alarak kazı yapılan alanı inceledi. Durumun Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü’ne bildirilmesinin ardından kazı yapılan eve gelen arkeologlarda konu hakkında bilgiler aldı. Şahsın aracında bulunduğu iddia edilen bir heykeli de inceleyen arkeologların da çalışması sürerken, olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
 
Yerin metrelerce altında bulunduğu iddia edilen çok sayıdaki tarihi eserin yapılacak kazıların ardından ortaya çıkacağı belirlendi.
 
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER