banner51

Kaçak Gemisine Direniş İddiası

Yunanistan'ın Girit Adası yakınlarında makinelerindeki arıza nedeniyle sürüklenirken farkedilıp, Lerapetra Limanı açıklarına çekilen yabancı uyruklu kaçakları taşıyan, Kiribati bayraklı ’Barış’ adlı Türk kuru yük gemisindeki tahliyenin büyük bölümü tamamlandı. Geminin kaptan köşküne saklanan ve aralarında organizatör oldukları ileri sürülen kişilerin de bulunduğu bir grup kaçağın dışarı çıkmamak için direndiği belirtildi.

Kaçak Gemisine Direniş İddiası
Akdeniz kıyılarında, yaklaşık 3 haftadır Afganistan, Suriye, Filistin, İran ve Irak uyruklu kaçaklarla dolaştığı belirlenen gemideki 100’ü çocuk, 99’u kadın toplam 554 kişi tahliye edilip, Girit Adası’ndaki hastane ve Lerapetra’daki sağlık merkezi haline getirilen spor salonuna yerleştirildi. Ateş şikayeti olan bazı kaçaklara ebola virüsü olabileceği şüphesiyle çeşitli testler yapıldı.
 
Gemide kalan ve kendilerinin kaptan köşküne kilitleyen aralarında organizatörlerin de olduğu ileri sürülen bir grubun ise inmemek için direndikleri öğrenildi. Yunan komandolarının operasyon hazırlığı yaptığı öne sürüldü.
 
Geminin geçen Pazartesi günü toplam 400 Suriyeli kaçağı almak için Datça ve Bodrum Sahillerine geldiği, ancak ancak fırtınalı hava ve sahil güvenlik botlarının devriye gezmesi nedeniyle bunu gerçekleştiremediği ortaya çıktı.
 
Öte yandan Yunan komandolarının gemiye dün tahliyeler öncesinde düzenlediği operasyonda gözaltına alınan Suriye, Irak ve Türk uyruklu toplam 15 gemi personeli ve organizatörün ise götürüldükleri Girit polisinde sorgularının sürdüğü bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER