banner51

Japonlardan Yalova'da Deprem Eğitimi

Yalova’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından öğrencilere yönelik afet önleme eğitimi verildi.

Japonlardan Yalova'da Deprem Eğitimi
Yalova Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan etkinliğin açılışında konuşan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova’nın 1999 Marmara Depreminde büyük acılar çektiğini söyledi. Vali Cebiroğlu, “O deprem bize büyük bir ders oldu. Allah bir daha aynı acıları yaşatmasın ama o deprem olmasaydı biz halen deniz kumundan bina yapıyor olacaktık. Halen deprem yönetmeliği çıkartmıyorduk. Halen gelişi güzel statikler yapıyorduk. Halen AFAD gibi bir sistemimiz de olmayacaktı. O günden bugüne kadar depremle ilgili çok büyük yol aldık” dedi.
 
Ardından JİCA Türkiye Ofisi Başkan Yardımcısı Turchi Minamiduni afet eğitimleriyle ilgili bilgi verdi. Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Naoki Teraguchi ise Türkiye ile dostluklarının 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni kazasıyla atıldığını kaydetti. Ardından Japonya Kültür Müsteşarlığı Kültür Değişim Elçisi Keiko Hirano, geleneksel kıyafetleri kimonoyla sahneye çıkarak deprem konusunda Yalovalı vatandaşlara ve öğrencilere eğitimler verdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER