Japon Gelinler Çalışma İzni İstiyor

Turizmci Esat Sertel ile evlenip 5 yıldır Antalya’da yaşayan Japon vatandaşı Eiko Yamaguro, Türk yasalarının Türklerle evlenen yabancılara çalışma izni vermediği için çalışamadığını belirterek, bunun çözülmesini istediklerini söyledi.

Japon Gelinler Çalışma İzni İstiyor
 
Japonya’da turlar düzenleyen ve rehberlik yapan Eiko Yamaguro, 2007 yılında tur için geldiği Türkiye’de tanıştığı turizmci Esat Sertel ile evlendi. Bir süre İstanbul’da yaşayan ve daha sonra eşiyle birlikte Antalya’ya yerleşen 41 yaşındaki Japon gelin, Türk yasalarının çalışmasına izin vermediğinden yakındı. "Çalışabilmem için Türk vatandaşlığına geçmem gerekiyor. Bir Türkle evlenmem yeterli gelmiyor" diyen Yamaguro, Türk vatandaşlığına geçmesi halinde ise Japon vatandaşlığından çıkması gerektiğini söyledi. Japonya’da çifte vatandaşlık diye bir uygulama olmadığını anlatan Eiko Yamaguro, mevzuatların Türkiye’deki Japonların yatırım yapmasını da olumsuz etkilediğini öne sürdü.
 
JAPONYA’DA BÖYLE DEĞİL
 
Antalya’da 20 civarında Japon’un  yaşadığını belirten Yamaguro şöyle konuştu:
 
"İş yapamıyorum. Çünkü Türkiye’de Türk vatandaşıyla evli olan yabancılara Türk vatandaşlığına geçmeden çalışma hakkı verilmiyor. Oysa Japonya’da çalışabilmek için Japon vatandaşıyla evlenmek yeterli. Bir Japonla evlenen Japonya’da anında çalışma imkanına sahip. Mesela benim eşim, rahat rahat Japonya’da çalışabilir. Ama ben eşimin ülkesinde çalışamıyorum."
 
Türkiye’ye gelmeden önce turizmci olduğunu, yurtdışı turlar organize edip rehberlik yaptığını aktaran Eiko Yamaguro, "Bize diyorlar ki ’Çalışma izni almak için Türk vatandaşlığına geç’ Türkiye’de yaşamaya devam etmek istiyoruz, ama seçim yapmak çok zor. Çalışabilmek için, ülkeMin vatandaşlığından vazgeçmek çok zor" dedi.
 
’BU TOPLUMUN BİR PARÇASIYIZ’
 
Tanıştığı Türklere gönüllü Japonca öğreterek vakit geçirdiğini anlatan Yamaguro sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Japoncaya ve Japon kültürüne Türkiye’de çok büyük ilgi var. Son iki üç yılda sushi restoranları da arttı. Burada daha mutlu yaşayabilmeye çalışıyoruz. Bence Türkle evlenenlere direkt çalışma izni verilmeli ya da başvuru süreci daha kolaylaştırılmalı. Çünkü biz de artık bu toplumun bir parçasıyız. Tabii çalışma izni olmasa bile yapabildiğim şeyler var. Mesela geçen gün Japonya’da yayınlanan TV programına çıkıp Antalya’yı Japon halkına tanıtma fırsatım oldu. Memleketime gittiğim zaman, kızkardeşimin işbirliğiyle Türk çay ve yemek kültürünü tanıtma amacıyla kurs düzenliyorum. Onun için araştırma da yapıyorum."
 
ÇAVUŞOĞLU’DAN DESTEK İSTEDİ
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Japoncaya özel ilgisi olduğunu, bu dili bir Japon kadından öğrendiğini duyunca da çok mutlu olduğunu anlatan Eiko Yamaguro, "Çok sevdiğim Türkiye’de Japon gelinlerin evde oturmak yerine iş hayatında yerlerini alabilmesi için sayın bakandan da destek bekliyorum. Biraz olsun katkıda bulunabilirse çok mutlu olurum" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER