İznik'te Çok Özel Kazı Çalışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa’nın İznik İlçesi’nde geçen Kasım ayında defineciler tarafından kapağı kırıldıktan sonra yağmalanan 7 ton ağırlığındaki lahitin bulunduğu arazinin yakınında kazı çalışması başlattı. Kazı çalışmasında İznik’in tarihinin araştırılması ve orada olduğu sanılan Roma Dönemi oda mezara ulaşmak için arkeologlar, sondaj çalışması yürütüyor. 

İznik'te Çok Özel Kazı Çalışması
İznik’te, geçen Kasım ayında ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta Hisardere Köyü yolu üzerindeki zeytinliğine giden çiftçi Hatice Süren, bahçede üzerindeki toprağın bir bölümü kaldırılmış lahiti görünce jandarmaya bilgi verdi. Bölgede İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca kazı yapıldı. Kazıda, ’Geç Roma Dönemi’ olarak adlandırılan 3’üncü Yüzyıl’dan kalma 2 lahit bulundu. Her biri 7 ton ağırlığındaki lahitlerin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görüldü. Kazı sırasında, lahitin üst kapağında 30 santimetre çapında delik açılarak içine girildiği ortaya çıktı. Define avcılarının yağmaladığı belirlenen lahit uzmanların dört gün süren çalışmaları sonucu topraktan tamamen çıkarılarak, İznik Müze Müdürlüğü bahçesine nakledildi. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı daha öncede aynı köyde bulunan Hasan Kaya’ya ait arazide de çıkan lahitin ardından burada inceleme başlattı. Yapılan çalışmaların ardından bugün arkeoloklar kazı çalışması gerçekleştirdi. İznik’in çok eski tarihini araştırmak ve orada olduğu sanılan Roma dönemi oda mezarına ulaşmak isteyen arkeologlar ve müze müdürlüğü görevlileri çalışmalarının sonuç alana kadar süreceği belirtildi.
 
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın hafta içerisinde görüştüğü Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın açıklamayı bizzat yapacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2016, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER