banner51

İzmit C Tipi Cezaevi Yıkım İçin Boşaltılıyor

İzmit’te 59 yıl önce yapılan Kocaeli C Tipi Kapalı Cezaevi boşaltılmaya başlandı. D-100 karayolu kenarında ve mahalle ortasında kalan cezaevi binasının eski olduğu için yıkılacağı belirtildi.

İzmit C Tipi Cezaevi Yıkım İçin Boşaltılıyor
1955 yılında yapılan ve o yıllarda yerleşim birimi dışında olmasına rağmen bugün D-100 Karayolu kenarında ve mahallenin ortasında kalan Kocaeli C Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu boşaltılıyor. Daha önceden yıktırılması kararlaştırılmasına rağmen diğer cezaevlerinde yer bulunamadığı için boşaltılamayan cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler Düzce ve Kandıra T Tipi Cezaevi’ne gönderilmeye başlandı.
 
İzmit’in Kuruçeşme mevkiinde bulunan geçmiş yıllarda aralarında Yılmaz Güney’in de bulunduğu birçok tanınmış kişinin de yattığı Kocaeli C Tipi Cezaevi’nde, son olarak geçtiğimiz ay da isyan çıkmıştı. Şartların iyileştirilmesini isteyen mahkumlar koğuşlardaki yatak ve eşyaları ateşe vererek cezaevinin çatısına çıkıp kötü koşulları protesto etmişti.
 
SEVKLER SÜRÜYOR
 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye göre cezaevindeki 700 tutuklu ve hükümlünün sevklerinin sürdürüldüğü, 450 mahkumun Düzce T Tipi Cezaevi’ne sevk edileceği kalan 250 mahkumun ise Kandıra T Tipi Cezaevi’ne sevk edilecekleri öğrenildi. Her iki cezaevine de süren sevklerin bitiminin ardından bina yıkılacak.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER