İzmir'e 4 Kruvaziyer Gemisi!

İzmir Alsancak Limanı tarihi günlerinden birisini yaşadı. Dört kruvaziyer gemisiyle, yaklaşık 13 bin yolcu, 4 bin de personel geldi. Limanın yolcu indirme bölümünde yer kalmayınca gemilerden birisi, konteyner gemilerinin yanaştığı bölüme yolcularını indirdi. Yaşanan yoğunluk, esnafın da yüzünü güldürdü.

İzmir'e 4 Kruvaziyer Gemisi!
İzmir’de, iş dünyası ile esnafın en sık dile getirdiği konulardan birisi, kruvaziyer turizminin önemi oldu. Alsancak Limanı’da bugün bu konuyla ilgili tarihi günlerinden birisini yaşadı. En küçüğü 210 metre, en büyüğü ise, 330 metre uzunluğunda olan kruvaziyer gemileri, ’MSC Preziosa’, ’Costa Deliziosa’, ’Costa Pacifica’ ve ’Costa Neo Romantica’ gemileri, günün erken saatlerinden itibaren Alsancak Limanı’na yanaşmaya başladı. Gemilerden ’Costa Neo Romantica’ öğleden sonra limana geldi.
 
İzmir’e 4 geminin aynı anda gelmesiyle, limanın yolcu indirme bölümlerinde de yoğunluk yaşandı. ’Costa Pacifica’, yolcu iskelesinde yer kalmadığı için konteynerlerin indirildiği yük gemilerin iskelesine demirledi. Konterneylerin arasından inen yolcular da otobüslerle yine yolcu limanının olduğu bölüme getirildi. Gemilerle kente gelen yolcu sayısı ise toplam 13 bin oldu. Yine gemilerde 4 bin de personelin görev yaptığı öğrenildi. Tur opereratörleri, gemilerin farklı uzunlukta ve güzergahlarda geziler düzenledikeri için, hepsinin tesadüfen bu günde buluştuklarını dile getirdi. Günlük ziyarette bulunan gemi yolcularının önemli bir bölümü, Selçuk’daki Efes antik kenti ile Meryem Ana’yı ziyarett etti. Kent içerisinde kalanların bir bölümü, tur otobüsleriyle kent içerisindeki tarihi ve kültürel alanları gezdi. Bazı yolcular da, tarihi Kemeraltı çarşısında ve Alsancak’taki alışveriş mağazalarını dolaştı. Bu yoğunlukta turistin gelmesi ise esnafın yüzünü güldürdü.
 
İzmir ALsancak Limanı’na, aynı yoğunlukta olmasa da yıl sonuna kadar 24 kruvaziyer gemisinin daha geleceği açıklandı. Yine İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yıl ilk 9 aylık dönemde, 367 bin yolcunun ziyaret ettiği kentte bu rakam bu yıl aynı dönemde, rakam 258 bin de kaldı. Bu yıl gelen kruvaziyer gemisi ise 104 oldu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER