banner51

İzmir'de Sağlıkçılardan 'Beyaz Yürüyüş'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) İzmir’de düzenlediği ’Beyaz Yürüyüş’e katılan sağlık çalışanları döner sermaye adaletsizliğine son verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, tüm sağlık çalışanlarına geçmişe dönük yıpranma payı verilmesini, enflasyon farklarının ödenmesini istedi.

İzmir'de Sağlıkçılardan 'Beyaz Yürüyüş'
Basmane Meydanın’da toplanan sağlık çalışanları yağmur altında buradan kortej oluştururak basın açıklamasını yapacakları İl Sağlık Müdürlüğü önüne kadar, "Aksaray’a Değil Emekçiye Bütçe", "Sağlıkta Ticaret Ölüm Demektir" sloganları atarak yürüdü.
 
Sağlık emekçileri olarak hak kayıplarının devam ettiğini, maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, iş yüklerinin sürekli arttığını belirten SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır, "Meslekler ve hizmet kolları açısından en kötü koşullarda çalışan, tükenmişlik sendromu yaşayan, aile ve sosyal yaşamı alt üst olan biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanları emeğimizin küçük bir bölümünü dahi karşılamayan bir ücret ve maaşa mahkum edilmiş durumdayız. Hakim, savcı, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının her fırsatta ücret ve sosyal hak artışlarında sakınca görmeyen -ki bu artışlar o meslek grubunun hakkıdır- hükümet sıra sağlık emekçilerine gelince birden cimrileşiyor, kaynak sıkıntısından söz etmeye başlıyor. Ak saraylara katrilyonları aşan kaynak bulmakta zorlanmayan hükümet, sıra emekçilere gelince ’kaynak bulamıyoruz’ diyor" dedi.
 
Çakır ayrıca sağlık çalışanları olarak aldıkları tüm ücretlerin emekliliğe yansıtılmasını talep ettiklerini getirerek, "Biz yoksulluk sınırı altında bir ücrete mahkum edilmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık hizmet kolu çalışanlarına geçmişe dönük yıpranma payı verilmesini, geçmiş kayıplarımızın karşılanması için ek zam talebimizin yerine getirilmesini, enflasyon farklarının ödenmesini istiyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER