İzmir'de 70 Çifte Resmi Nikah Kıyıldı

İzmir’in merkez Konak İlçesi Belediyesi, Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 89. yıl dönümü nedeniyle 70 çiftin resmi nikahını kıydı.

İzmir'de 70 Çifte Resmi Nikah Kıyıldı
Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ilk 5 çiftin nikahlarını Konak Belediye Başkanı CHP’li Sema Pekdaş kıyarken, CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak ve parti meclis üyeleri nikah şahitliği yaptı. Çiftler birlikte nikah pastası kesti. Evlilik cüzdanlarını gelinlere veren Konak Beledeiye Başkanı Sema Pekdaş, çiftlere ve salonu dolduran yakınlarına Medeni Kanun’u anlattı.
 
Pekdaş 17 Şubat 1926 yılında Türk Medeni Kanunu’nun kabul edildiğini kadınların o kanunla erkekle eşit yurtaş olduğunu belirterek, "Kadınlar o dönemde resmi nikahla birlikte mirastan hak alma ve boşanma haklarını da kazandı. Daha kadınların alması gereken çok daha hak var. Evlilikte sevgi ve saygı çok önemli. Şiddet insana özgü bir şey değil. Hayatamızdan kaldıralım. Özgecan’a kıyan katil zanlısının annesinin oğlu için söylediği çok önemli bir şey var. Anne eşinden sürekli şiddet gördüklerini ve oğlunun da bundan etkilendiğini söyledi. Çocuklarınızı şiddet ortamında büyütmeyin. Evlilikleriniz sevgiye saygıya dayansın" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER